EN
30.01.2020, 13:22 Wersja do druku

Szczecin. Wkrótce premiera "Romea i Julii"

14 lutego w Operze na Zamku odbędzie się premiera opery "Romeo i Julia" Charles'a Gounoda - romans wszech czasów według dramatu Williama Szekspira. Szczeciński spektakl reżyseruje Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne objął Franck Chastrusse Colombier.

To historia młodzieńczej miłości i konfliktu rodów, historia, w której niewinność jest uwikłana w rodzinne porachunki świata dorosłych. Żadna z oper Gounoda nie odniosła tak wielkiego triumfu. Już w roku premiery dzieło przekroczyło liczbę 100 wystawionych przedstawień. 

Jak pisze Józef Kański w "Przewodniku operowym" z 1997 roku: ""Romeo i Julia" to podobnie jak "Faust" temat, który szczególnie pociągał wyobraźnię kompozytorów. Riemann w swoim "Opernhandbuch" wymienia aż 17 oper osnutych na tle tragedii Szekspi­ra, i to wystawionych tylko do 1877; jeżeli weźmiemy pod uwa­gę także dzieła symfoniczne i baletowe, rejestr ten znacznie się powiększy (m. in. o utwory Berlioza, Czajkowskiego i Prokofie­wa). "Romeo i Julia" Gounoda jest jednym z najdoskonalszych przykładów gatunku opery lirycznej. Akcja sceniczna ograni­czona została do minimum, jeżeli pominiemy scenę na balu u Kapuletów oraz starcie wrogich stronnictw i walkę Mercutia, następnie zaś Romea z Tybaltem. Główną treść stanowią we­wnętrzne przeżycia i uczucia bohaterów - słusznie też powie­dziano, iż "Romeo i Julia" jest właściwie nie tyle operą, ile raczej nieprzerwanym ciągiem duetów miłosnych. Wszystkie walory talentu Gounoda, a więc francuska wytworność i subtelność, znakomita instrumentacja, a przede wszystkim niezwykła melodyjność, przejawiają się tu w całej pełni".

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

30.01.2020