EN
1.03.2022, 12:36 Wersja do druku

Szczecin. Wkrótce premiera „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego w Operze na Zamku

Już 19 marca w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się premiera „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego. To pierwsza premiera tego arcydzieła operowego w 65-letniej historii teatru. Reżyserii podjął się Rafał Matusz, kierownictwo muzyczne objął dyrektor artystyczny Jerzy Wołosiuk.

fot. mat. teatru

Ze względu na wartości artystyczne „Król Roger” nazywany jest jednym z największych arcydzieł XX wieku. Jest operą, oratorium i misterium jednocześnie. Realizowany przez najbardziej uznanych dyrygentów i reżyserów, zachwyca na scenach operowych niemal całego świata. Opera na Zamku w Szczecinie wystawi dzieło w międzynarodowej obsadzie, weźmie w nim udział około 150 artystów. Obok solistów, orkiestry, baletu i chóru Opery na Zamku wystąpią soliści gościnni oraz chór niemieckiego Teatru Vorpommern i Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki”.

Fragment rozmowy z reżyserem Rafałem Matuszem:

„Król Roger” jest o spotkaniu człowieka z samym sobą, o wewnętrznym kosmosie, o samostanowieniu, wątpliwościach, jakie człowiek ma wobec siebie, próbą odpowiedzi, kim tak naprawdę on jest dla samego siebie. Czy jest coś więcej, czy on jest absolutem? Jak naprawdę relacje pomiędzy mną a „mną wewnętrznym”, pomiędzy mną a światem się porządkują i układają? „Król Roger” w naszym wykonaniu w Operze na Zamku będzie przede wszystkim bardzo współczesną historią. Nie przenosimy się do czasów kostiumowych, choć król Roger II, król Sycylii to postać historyczna. My przygotowujemy tę operę jako opowieść z XXI wieku. To jest współczesny władca, ale władzę traktujemy w symboliczny sposób. Pasterz jest kimś w rodzaju ciemnej strony króla Rogera, z którą walczy. Także w planie jest to pokazanie walki jasnej i ciemnej strony człowieka. Można powiedzieć, że także dobra i zła, chociaż Pasterz nie jest do końca taki zły, a Roger nie jest do końca taki dobry… Nie chcemy ulegać łatwym, manichejskim podziałom na dobro i zło, ponieważ na tym polega współczesność, że człowiek jest i trochę zły, i trochę dobry jednocześnie. Spotkanie Rogera z Pasterzem będzie dla niego wstrząsem, czymś, czego nigdy się nie spodziewał, czymś, co „obróci” wszystko, co o sobie wie, co uruchomi jego wewnętrzne pragnienia, skrywane lub w ogóle nieuświadomione. Będzie rodzajem głębokiej psychoanalizy. I z tą psychoanalizą będziemy mieli na scenie operowej do czynienia.

(…) Wszyscy realizatorzy zadają sobie pytanie, co tak naprawdę Szymanowski chciał powiedzieć tą operą. Jest to jeden wielki znak zapytania. „Król Roger” jest wciąż nieodkrytą zagadką, wielu realizatorów do niego wraca, po kilka razy szukają, drążą… Myślę, że to pewien rodzaj przestrogi dla człowieka współczesnego, żeby zważył, że nie jest dla siebie totalnym absolutem, żeby zaakceptował w sobie także różne sprzeczności, znalazł jedność z własną intuicją, żeby nie bał się być samodzielny, żeby był odważny i konsekwentny w tym, co mu się w życiu przytrafia.

***

Realizatorzy:

Kierownictwo muzyczne

Jerzy Wołosiuk

Reżyseria

Rafał Matusz 

Scenografia

Mariusz Napierała 

Kostiumy

Zuzanna Kubicz

Choreografia

Robert Przybył

Projekcje multimedialne             

Zachariasz Jędrzejczyk i Veranika Siamionava  

Współpraca muzyczna                

Grzegorz Brajner

Przygotowanie chóru Opery na Zamku        

Małgorzata Bornowska

Przygotowanie chóru Theater Vorpommern  

Csaba Grünfelder

Przygotowanie chóru dziecięcego „Słowiki”    

Grzegorz Handke

Asystent kostiumografa

Alina Szubstarska

Korepetytorzy solistów               

Olha Bila, Olha Bilas

 

Obsada:

Roger    

Stanisław Kierner,
Rafał Pawnuk

Pasterz                        
 

Juan Noval-Moro,
Pavlo Tolstoy

Roksana

Ewa Tracz, 
Joanna Tylkowska-Drożdż

Edrisi    

Tomasz Madej,  
Paweł Wolski

Archiereios

Janusz Lewandowski,
Grzegorz Pelutis

Diakonissa

Małgorzata Godlewska,
Małgorzata Zgorzelska

 

 

Orkiestra, chór i balet Opery na Zamku w Szczecinie

 

Chór Theater Vorpommern

 

Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki”

 

 

 

Dyrygent

Jerzy Wołosiuk

Inspicjent

Marta Miklińska

Pliki do pobrania

Źródło:

Materiał nadesłany