EN

10.12.2020, 08:58 Wersja do druku

Szczecin. Weekend w Kanie - projekcja filmu i trzy spotkania - projekt dedykowany Rafałowi Urbackiemu

Inne aktualności

Przed nami bardzo wyjątkowy i ważny dla nas weekend informuje Teatr Kana. 12 i 13 grudnia (sobota i niedziela) realizować będziemy IV Spotkanie projektu OKNO - ZBLIŻENIA, które tym razem dedykujemy wspomnieniu Rafała Urbackiego, dzięki któremu pojęcie alternatywnej motoryki jest żywe i rozwijane.

Do badania granic, odzyskiwania obecności i gry z istniejącymi normami zaprosiliśmy przyjaciół i artystów niegdyś współpracujących z autorem pojęcia alternatywnej motoryki – Rafałem Urbackim. Podczas spotkań z naszymi gośćmi: Jaśminą Wójcik, Igorem Stokfiszewskim, Tatianą Cholewą i Radosławem Lisem wraz z Magdaleną Hasiuk będziemy rozmawiać o kierunkach pracy wskazanych przez tego niezwykłego twórcę (jego spektakl „Gatunki chronione” prezentowaliśmy kilka lat temu na Festiwalu Spoiwa Kultury), a także o jej kontynuacji

W związku z sytuacją epidemiologiczną - zapraszamy wszystkich chętnych do internetu, zaplanowaliśmy projekcję bardzo wyjątkowego i osławionego filmu "Symfonia Fabryki Ursus", a także trzy spotkania. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, trzy spotkania będzie można obejrzeć na kanale Youtube Teatru Kana (no.theatre.pl), z kolei film zostanie zaprezentowany na platformie Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie, która jest partnerem projektu - żeby obejrzeć film, należy zgłosić się po bezpłatny kod (drogą elektroniczną: [email protected]), który będzie uprawniał do obejrzenia go w sobotę o 18.30.

12 grudnia, sobota

godzina 18.30: projekcja filmu dokumentalnego Symfonia Fabryki Ursus, www.livefilharmonia.szczecin.pl(obowiązują bezpłatne kody dostępu, które udostępnione będą po zgłoszeniu się drogą elektroniczną: [email protected])

godzina 20: spotkanie z twórcami filmu: Jaśminą Wójcik (reżyserka, współscenarzystka) i Igorem Stokfiszewskim (współscenarzysta, II reżyser) , prowadzenie: Weronika Fibich, https://youtu.be/lF7BFuUKxwI

13 grudnia, niedziela

godzina 17: kierunki i możliwości warsztatowe proponuje Tatiana Cholewa i Radosław Lis, https://youtu.be/xr0L2h2w4nI

godzina 17.20: spotkanie z tancerzami i autorami pokazu: Tatianą Cholewą i Radosławem Lisem, prowadzenie: Magdalena Hasiuk (Instytut Sztuki PAN, Warszawa), https://youtu.be/dUiTi-BGYkE

------------

(...) [Rafał Urbacki] był zainteresowany ruchem w przestrzeni, ale również indywidualnym ruchem tancerza. Inspirowały go zarówno społeczności, jak i odmienność szeroko pojęta. Tworząc, bazował na ruchu autonomicznym, dając możliwość uważności na ruch i możliwości rozwoju własnych zasobów. Tworzył na założeniach, pozwalając się wypowiedzieć ciału nienormatywnemu w ruchu. Ironicznie podchodził do alternatywności, jednocześnie skłaniając obserwatora do uczuć często niewygodnych. (...) Wspólnym mianownikiem [pracy z Rafałem] była autentyczność przekazu i ruchu, mające na celu sprowokować myślenie o zrównoważonym podejściu do inności. Wprowadzając alternatywnych performerów na sceny teatrów, przełamywał wyidealizowany świat, ukazując ciała, które są nienormatywne, odmienne i burzące porządek świata normatywnego. Prace Rafała z osobami alternatywnymi sprowokowały wiele dyskusji związanych z estetyką w sztuce (...)

Tatiana Cholewa

Rafał Urbacki (1984–2019) – polski reżyser teatralny, choreograf, performer, twórca wizualny, animator kultury, twórca działań o charakterze artystyczno-społecznym, tożsamościowym i partycypacyjnym. Swoją działalność teatralną rozpoczął w Teatrze Tańca „Kierunek” w Bytomiu jako tancerz na wózku, który porzucił dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu. Studiował reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim i wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był uczniem Iwony Olszowskiej, na jej warsztatach poznawał metody ruchu autentycznego i Feldenkraisa. Współpracował z wieloma instytucjami kultury z całego kraju, artystami i grupami niezależnymi, był także stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Pełnił rolę wykładowcy na kilku polskich uczelniach, w tym w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jako choreograf współpracował z takimi reżyserami jak: Monika Strzępka, Radosław Rychcik, Katarzyna Kalwat, Magdalena Miklasz. Do jego najważniejszych autorskich prac tożsamościowych lub społeczno-artystycznych zaliczyć można: Mover. Projekt społeczny (Śląski Teatr Tańca, Bytom 2010), Mt 9,7 [On wstał i poszedł do domu] (Stary Browar, Poznań 2010), W Przechlapanem (Instytut Teatralny, Warszawa 2012), Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci (Teatr Fredry, Gniezno 2014), Gatunki chronione (z Anu Czerwińskim; Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Bytom 2014), Serce robotnika napędza praca (Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Bytom 2014), Bloki i familoki. Kabaret społeczny (Teatr Śląski, Katowice 2015), Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie (Muzeum Śląskie, Katowice 2015), Jaram się (Industriada/Teatr Śląski, Huta Królewska 2016).

(oprac. Joanna Kocemba-Żebrowska)


fot. Daniel Ebertowski

Źródło:

Materiał nadesłany