EN

13.01.2020, 15:26 Wersja do druku

Szczecin. W Kanie dwa spektaklami Naj: najnowsze i najczęściej grane

17– 18 stycznia, godzina 19, „Sit-down Tragedy”

19 stycznia, godzina 17, „Projekt: Matka”

 

 

„Sit-down tragedy albo: szesnaście dotyków śmierci” spektakl obrotowy Teatru Kana i Teatru Akhe

Próba wygodnego umoszczenia się z popcornem między dwoma krzesłami zamienia je w nagrobki. Tlejąca się rozpacz na drodze nadziei rozpala serca czterech nierozłącznych w donośnym i gorzkim śmiechu. Nie złośliwość, nie wyszydzenie, tylko ból i współczucie prowadzą bohaterów przez obojętny mrok codzienności. Chór krzeseł nie do taktu wtóruje antagoniście. Protagoniści oddychają równo, ich spojrzenia spotykają się, ręce uporczywie próbują dosięgnąć nowych promieni światła. Nie jest winien ten, kto nie zdąży schować się za maską czystej kartki. 

 

„Projekt: Matka“

„(...) to spektakl mocny, bezlitośnie rozprawiający się z mitami na temat macierzyństwa, wszelkimi teoriami, pięknymi opisami w książkach, kiedy kobietę ponoć wyłącznie rozświetla stan błogosławiony, dziecko kwili, a nie wrzeszczy jak opętane, wszystko wydaje się być takie uduchowione i niezwykłe. A tymczasem... Prawda jest naga, fizjologiczna, uwikłana w kupy, nieprzespane noce, morderczą chęć uciszenia drącego się niemowlaka. Przy całej bezbrzeżnej miłości do własnego dziecka można mieć go czasem jednocześnie dość, to naturalne i ludzkie. Ale o tym się głośno nie mówi, przecież zawsze znajdzie się ktoś świętszy od świętego, który zgromi wzrokiem i nazwie wyrodną matką. Matki więc milczą, tłumią swoje frustracje gdzieś głęboko, wyżyją się co najwyżej gdzieś w internecie, na blogu, najczęściej anonimowo. Ale Kana postanowiła nie milczeć, macierzyński Mordor wyrzucić wprost na scenę, nazwać pewne rzeczy wprost, bo dlaczego nie.“ 

(„Macierzyński Mordor na scenie. Projekt: Matka“, Monika Żmijewska, Wyborcza Białystok)

 ___________________

Informacje o biletach:
30 zł − bilet normalny
25 zł − bilet ulgowy (uczniowie, emeryci, renciści, studenci do 26. roku życia, doktoranci do 32. roku życia)
15 zł − bilet grupowy (grupa powyżej 10 osób)
10 zł − bilet rodzinny (osoby posiadające Zachodniopomorską Kartą Rodziny, Zachodniopomorską Kartą seniora, dla osób o statusie działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych)

*

Bilety można kupić ON-LINE (www.kana.art.pl/bilety) oraz na godzinę przed wydarzeniem w KASIE Teatru, która teraz znajduje się w klubie przedspektaklowym, czyli w PIWNICY KANY (tylko gotówka). Rezerwacje biletów i informacje: [email protected] (przy rezerwacji mailowej prosimy o podanie daty wydarzenia, liczby oraz rodzaju biletów).

 

 

Źródło:

Materiał własny

Data publikacji oryginału:

13.01.2020