W poniedziałek, 6.06 o godz. 19:00 wyjątkowe czytanie literatury ukraińskiej w Kanie "W gazetach tego nie napiszą". Na jednej scenie spotkają się przedstawiciele i przedstawicielki szczecińskich instytucji teatralnych: Maria Dąbrowska, Rafał Hajdukiewicz, Olek Różanek, Tomasz Grygier oraz absolwentka Charkowskiego Uniwersytetu , Olesja Nezhywa, a także znani szczecińscy muzycy niezależni - Łukasz i Mateusz Rychliccy.
"W gazetach tego nie napiszą" to próba odnalezienia odpowiedzi na pytania o pokój i wolność, próba poradzenia sobie z trudną, wojenną rzeczywistość, którą należy nazywać i poszukiwać języka do jej opisu. To także wyraz solidarności - cały dochód z biletów przekażemy na wsparcie osób uchodźczych.
„W gazetach tego nie napiszą” - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury
Tymczasowość, zmienność, nieustanny ruch towarzyszą nam od kilku miesięcy w szczególnej formie. Tranzyt stał się chlebem powszednim bieżeńców, ale i naszym. Poszukując stałych punktów orientacyjnych, mimo wytyczanych na nowo map wstrzymujemy oddech by czytać ukraińską literaturę. Obracamy w myślach, zestawiamy i po wielokroć powtarzamy na głos fragmenty tekstów wybranych autorów odkrywając ich nowe lub głębiej ukryte konteksty, zapomniane warstwy, aktualne znaczenia, no i to czego w gazetach nie napiszą.
“(...) Warto zaufać słowu. Po prostu uświadomić sobie, że jest ono prawdziwe, jedyne i nie znaczy nic zbędnego.” - powtarzamy za Tarasem Prochaśką. “Mogą mnie oszukać ludzie, zdarzało się i to nie raz, ale teksty nigdy.” - myślimy za Oksaną Zabużko. Czytamy w tranzycie - między tekstami, językami, dźwiękami - by lepiej „przypomnieć sobie samemu pewne proste rzeczy. Przypomnieć, co właściwie zasługuje na wiarę, a co można podać w wątpliwość”.
Działając pomiędzy łączymy szczecińskie instytucje i do czytania zapraszamy aktorki i aktorów Teatru Współczesnego, Teatru Polskiego, Teatru Pleciuga i naszej Kany, a także absolwentkę Charkowskiego Uniwersytetu Artystycznego, oraz niezależnych szczecińskich muzyków. Działając pomiędzy wierzymy że „wiary potrzebują zasady, które tradycyjnie uważane są za idealistyczne. Zasady wzajemnej pomocy, zasady solidarności (…)” i że stają się one w ostatnim czasie najważniejszym zadaniem sztuki.
Dochód z biletów w całości przekażemy na wsparcie osób uchodźczych.
W czytaniu wykorzystane zostaną teksty: Serhieja Żadana, Oksany Zabużko, Tarasa Prochaśki oraz Oleny Astajewej, Oksany Grycenko, Leny Lahuszonkowej, Oleny Gapajewej, Ewgenija Markowskiego, Iryny Herec, Natalii Worożbyt, Kateryny Peńkowej, Pawło Arie i Oksany Sawczenko.
Czytać będą: Maria Dąbrowska, Rafał Hajdukiewicz, Tomasz Grygier, Olesja Nezhywa, Olek Różanek
Muzyka: Łukasz Rychlicki, Mateusz Rychlicki
Materiał filmowy: Adam Ptaszyński
Współpraca, wybór tekstów: Rafał Foremski
Reżyseria świateł, dokumentacja fotograficzna: Piotr Nykowski
Prowadzenie świateł: Adam Rosiński
Akustyka: Krzysztof Nowak
Technika: Piotr Motas
Konsultacje psychologiczne: Joanna Barszczewska
Reżyseria: Weronika Fibich
Kuratorka: Paula Rudź
Bilety dostępne na:www.kana.art.pl
Link do wydarzenia na Facebook:https://fb.me/e/2zrl9Msng