EN

29.08.2023, 13:01 Wersja do druku

Szczecin. Teatr Współczesny zapowiada nowy sezon 2023/2024

7 premier (w tym jedna w koprodukcji), współorganizacja 57. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTRAPUNKT, kontynuacja rezydencji artystycznej oraz rozwinięcie oferty edukacyjnej – oto, co Teatr Współczesny w Szczecinie przygotował na nowy sezon artystyczny pod hasłem „DALEKO JESZCZE?”.

fot. mat. teatru

„Niebawem ruszymy w kolejną podróż. Znów udajemy się w nieznane, pełni nadziei, ale też lęku, nieobojętnie przyglądając się współczesności. Wyruszmy razem w kolejny sezon, nikogo nie zostawiając w tyle, pozwólmy sobie na smutek i radość, śmiech i łzy. Po raz kolejny przyznajmy, że potrzebujemy teatru i siebie nawzajem. Znów bądźmy razem! Być może bardziej niż kiedykolwiek wcześniej” – pisze Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego, zapowiadając nowy sezon i jego premiery.

Spektakle premierowe na dużej scenie
Pierwsza z nich to „Czerwony Kapturek” w reżyserii Anny Smolar, zrealizowany na podstawie tekstu współczesnego francuskiego dramatopisarza i reżysera – Joëla Pommerata (polska prapremiera: 22.09.2023, duża scena). Adresowany do młodej publiczności spektakl zaprosi widzów do tajemniczego, muzycznego świata, w którym nieustannie się ścierają groza i śmiech, a relacje opowiadane są językiem choreograficznym, w rytmie bębnów na żywo.

„Opowieści babć szeptane córkom przez matki” (prapremiera: grudzień 2023) - to propozycja Gianiny Cărbunariu, artystki współpracującej z najlepszymi scenami na świecie. Jej spektakle prezentowane były na wielu międzynarodowych festiwalach, w tym na legendarnym festiwalu w Awinionie. „Opowieści…” podejmą ważny społecznie temat zakazu aborcji, który odciska się piętnem na kolejnych pokoleniach kobiet różnych narodowości. Materiałem wyjściowym dla przedstawienia będą prawdziwe historie kobiet zabrane podczas wywiadów, przeprowadzanych zarówno w Rumunii, jak i w Polsce.

Z kolei „Dobry piesek” (premiera: luty 2024) – autorski spektakl Mateusza Atmana i Agnieszki Jakimiak, opiekunów czarnej pudelki Kseni, skupi się na relacjach między psami i osobami, które sprawują nad nimi opiekę. Badając związki natury i kultury, postawi pytanie, czy możliwe jest, aby relacja pomiędzy psami i ludźmi była oparta na współistnieniu, zamiast na władzy i posiadaniu. Warto zaznaczyć, że w procesie tworzenia spektaklu wezmą udział psy, które towarzyszą zespołowi Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz realizatorom i realizatorkom projektu.

Musical o wykluczeniu komunikacyjnym oraz kobiece historie w Teatrze Małym
W Teatrze Małym w tym sezonie zobaczymy 2 nowe tytuły w formie nawiązującej do musicalu.

Spektakl „Zdążę” inspirowany reportażem Olgi Gitkiewicz pt. „Nie zdążę” w reżyserii Tomasza Cymermana (premiera: czerwiec 2024) będzie teatralną opowieścią w formie musicalu o kuriozum, jakim jest polski transport publiczny. Twórcy postanowili skorzystać ze starego jak świat wątku dwojga kochanków, którzy nie ustają w wysiłkach, by się odnaleźć. Wyruszają w podróż z dwóch krańców Polski, mając nadzieję, że wieczorem uda im się wypić lampkę wina. Podróż okazuje się jednak zadaniem zupełnie karkołomnym.

Dialog z problemami rzeczywistości nawiąże na pewno „Kobieta, która zajęła się ogniem” (premiera Środowiska Inicjatyw Artystycznych Hybadu w ramach programu OFF Polska w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie: 15 września 2023). Komediowy spektakl muzyczny, stworzony na bazie prawdziwych kobiecych historii (kontynuacja „Kobiety zagrożonej niskimi świadczeniami emerytalnymi”) - to opowieść o artystce, która podejmuje się misji naprawy świata, choć ten ciężar ewidentnie ją przygniata. Interaktywna, lekka forma musicalu budzi śmiech i zachęca do rozmowy, dodając wydarzeniu wspólnotowy, terapeutyczny wymiar.

Premiery II rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje
W nowym sezonie Teatr Współczesny kontynuuje rozpoczęty 2 sezony temu projekt rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje. W jego ramach zostaną zaprezentowane dwie premiery.

„XD dramma per musica” (prapremiera: 24 listopada 2023) w realizacji Aleksandry Matlingiewicz i Jacka Sotomskiego to inscenizacja „Windy” - jednej z past ze zbioru „Pastrami” Malcolma XD, ujęta w formie nawiązującej do barokowego gatunku muzyczno-scenicznego. Przesycona humorem, pozornie niepolityczna opowieść kultowego już internetowego twórcy podejmuje tematy ważne dla osób urodzonych w latach 80-tych i 90-tych XX wieku. Spektakl będzie próbą wspólnotowego doświadczenia skomplikowanej
historii, uwolnienia się od kompleksów i zbudowania nowej tożsamości pokoleniowej.

„Udar. Giselle” w reżyserii Anny Obszańskiej (premiera: maj 2024) będzie opowieścią o walce, jaką trzeba stoczyć, by odzyskać sprawność organizmu dotkniętego zawałem mózgu. W centrum uwagi twórczyni znajdzie się ciało. Z jednej strony ignorowane, a z drugiej – doprowadzane do granic możliwości. Walka, którą stacza główna bohaterka, to sytuacja, która posłuży artystce, by opowiedzieć swoją własną historię zmagania się z ciałem – zbuntowanym i obumierającym. Spektakl powstanie jako koprodukcja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTRAPUNKT i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT
W nowym sezonie przed Teatrem Współczesnym nowe zadanie. Wraz z Teatrem Lalek Pleciuga będzie organizował 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontrapunkt” (20 kwietnia – 1 czerwca 2024).

Będzie to pierwszy w Polsce tak duży festiwal organizowany wspólnie przez teatr lalek i teatr dramatyczny, który wyrasta z „wolnościowego” potencjału Szczecina i autorskich dróg teatralnych tworzących go instytucji. Jednocześnie hołdować będzie dawnym hasłom Kontrapunktu – idei sprzeczności ścierających się form.

Dalszy rozwój oferty edukacyjnej i nowa strona internetowa
Oferta edukacyjna Teatru Współczesnego w nowym sezonie artystycznym rozbuduje się nowe propozycje. Oprócz warsztatów do spektakli znajdą się w niej m.in. integracyjne cykle warsztatowe dla dzieci i młodzieży oraz dla nauczycielek i nauczycieli – metodyczne i wzmacniające ich dobrostan psycho-fizyczny.

Wszelkie informacje dotyczące oferty Teatru Współczesnego będą dostępne na stronie internetowej, którą w nowej odsłonie będzie można zobaczyć na początku września.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne