17.02.2021, 14:28 Wersja do druku

Szczecin. Premiera "Księcia Niezłomnego" w niedzielę

Odczytany na nowo "Książę Niezłomny" Juliusza Słowackiego zagości na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. Premiera spektaklu w reżyserii Michała Telegi odbędzie się w niedzielę.

fot. Karolina Babińska

">Książę Niezłomny< to opowieść o naiwności ludzkiej wiary wobec polityki i prywatnych celów władzy. Historia jednostki zostaje przeciwstawiona historii wojny dwóch wielkich cywilizacji: judeochrześcijańskiej i arabskiej. Postawa dążenia do obiektywnej prawdy zostaje zaprzęgnięta w świat ludzkich rozgrywek między uczuciami a brutalną rzeczywistością" - wskazano w zapowiedzi spektaklu.

Dzieło Juliusza Słowackiego, którego scenariusz dla szczecińskiego Teatru Współczesnego przygotowali Włodzimierz Szturc i Michał Telega to swobodny przekład sztuki barokowego dramatopisarza Pedro Calderona de la Barki. Głównym bohaterem jest portugalski infant Don Fernand, wzięty do mauretańskiej niewoli za to, że nie chciał poddać muzułmanom miasta Ceuty.

- Mam nadzieję, że młody reżyser będzie z nami rozmawiał o dzisiejszej rzeczywistości przez szalenie trudny do realizacji tekst - mówił przed rozpoczęciem sezonu teatralnego współpracujący z Teatrem Współczesnym reżyser Piotr Ratajczak. Podkreślił, że w polskim teatrze rzadko realizuje się obecnie "klasykę nie-lekturową". - Jesteśmy pełni wiary, że nowa wrażliwość, nowe spojrzenie na klasykę (…) będzie stanowiło dla nas nową jakość.

Premiera "Księcia Niezłomnego" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie odbędzie się w niedzielę o godz. 19.30. Dzień wcześniej spektakl zostanie zaprezentowany online na Festiwalu Nowe Epifanie.

Źródło:

PAP