"Melancholie hrabiego Michała Janickiego herbu Puszcza Wkrzańska" – wtorek i środa (godz. 19), piątek i sobota (godz. 22), Klub Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego, "Autsajder" – środa (godz. 19), Scena Włoska, "Tragedia sztokholmska", sobota i niedziela (godz. 16), Scena Szekspirowska, "Kora-dziecko słońca" – sobota i niedziela (godz. 16), Scena Kameralna, "Polita" - czwartek, piątek, sobota, niedziela (we wszystkie dni o godz. 19), Scena Włoska.
Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
„Melancholie hrabiego Michała Janickiego herbu Puszcza Wkrzańska” w reżyserii Adama Opatowicza
Co kryje się w sobie stan melancholii hrabiego Michała Janickiego? Jak hrabia odbiera rzeczywistość, w której przychodzi mu żyć? Co go irytuje, bawi, co wyznacza jego azymut życia. Widzów czeka zatem wieczór pytanie, wieczór niewiadomych, wieczór zagadka… Wszystko przesycone dowcipem, swoistym sarkazmem, zabawnym niezrozumieniem świata. Ot, świat w lekko surrealistycznym kolorze…
W spektaklu występują: Michał Janicki, Natalie Brodzińska, Ewelina Bemnarek, Olek Różanek, Krzysztof Baranowski i Adam Opatowicz.
„AUTSAJDER” jest muzycznym spektaklem utrzymanym w rockowej poetyce, inspirowany literaturą drogi. Główny bohater to tytułowy Autsajder, mierzący się z życiowymi problemami, które traktuje raz poważnie, a czasem w zgodzie ze swoim duchem właśnie Autsajdera. Akcja opowieści toczy się na różnych etapach życia bohatera. To historia o przemijaniu i ciągłym poszukiwaniu siebie. W spektaklu nie brakuje przemyśleń natury filozoficznej, momentów grozy, elementów humorystycznych czy scen wzbudzających wzruszenie.
Muzyka jest łącznikiem pomiędzy prezentowanymi historiami, a także dosłownym do nich komentarzem. Widzowie poczują niezaprzeczalną chęć do życia w wolności, tej dosłownej i tej duchowej. A usłyszą utwory takich Artystów jak Pink Floyd, Jimi Hendrix, Ray Charles, Breakout, Dżem, The Doors czy John Lee Hooker.
W rolę tytułową wcieli się uznany aktor filmowy i teatralny Mariusz Ostrowski. W pozostałych rolach wystąpią: Sylwia Różycka oraz Maciej Maciejewski. Utwory muzyczne wykonają Marek Piekarczyk, Maciej Balcar oraz Damian Ukeje.
"Kora - dziecko słońca"
scenariusz i reżyseria: Adam Opatowicz
Muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. Scena była jej żywiołem, tu zmieniała się jak kameleon - raz była drapieżna, a za chwilę liryczna. Wraz z grupą Maanam wylansowała mnóstwo przebojów, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. W tytułowej roli występuje w spektaklu Adrianna Szymańska, a na scenie partnerują jej będą muzycy: Krzysztof Baranowski i Łukasz Wons.
Utwory ze spektaklu „Kora – dziecko słońca” zostały wydane na płycie. Można ją zakupić w kasie Teatru Polskiego.
„Polita” w reżyserii Janusza Józefowicza
Widowisko na podstawie biografii gwiazdy kina niemego - Poli Negri. Odtwórczynią postaci słynnej aktorki jest Sylwia Różycka.
Dzięki technologii 3D widzowie zobaczą w pełnym wymiarze m.in. studia filmowe Paramount, fragmenty nowojorskiej rewii Ziegfelda, Berlin lat 30. czy budynek Nowojorskiej Giełdy na Wall Street, kiedy wybuchł wielki kryzys w 1929 roku.
Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 12. roku życia. Publiczność będzie oglądać musical w okularach 3D, które można nałożyć na zwykłe okulary korekcyjne.
Urodziła się w 1897 w Lipnie jako Barbara Apolonia Chałupiec. Swój pseudonim, Pola Negri, przejęła w hołdzie dla włoskiej poetki – Ady Negri. Filmowym debiutem Poli była główna rola w "Niewolnicy zmysłów" (1914). Kilka lat później wyjechała na stałe do Niemiec, by tam grać w filmach. Wtedy też poznała Ernsta Lubitscha, reżysera, scenarzystę i producenta. Ta znajomość okazała się kluczowa w karierze polskiej aktorki.
W 1922 roku wyjechała do Hollywood. Kolejne jej filmy odnosiły tam ogromne sukcesy i ugruntowały jej pozycję jako gwiazdy. Podbiła Hollywood jako pierwsza europejska aktorka, jeszcze przed Marleną Dietrich i Gretą Garbo.
Zarabiała milion dolarów rocznie, dużo inwestowała w nieruchomości i diamenty. Budziła sensację jeżdżąc po Hollywood rolls-royce’em, obwieszona klejnotami, w futrze z gronostajów i szynszyli. Wylansowała modę na sandały noszone bez rajstop, za to z paznokciami u stóp pomalowanymi na czerwono. Słynęła nie tylko z pełnych emocji ról i ekscentrycznego stylu życia, ale także z licznych romansów, m.in. z Charliem Chaplinem czy Rudolfem Valentino.
Pola Negri zmarła w 1987 roku w Teksasie w wieku 90 lat, zapisując się w historii jako jedyna polska aktorka, która odniosła ogromny międzynarodowy sukces.
Obsada:
Pola Negri
Sylwia Różycka
Matka
Katarzyna Sadowska
Hulewicz
Adam Zych
Ernst Lubitsch
Michał Janicki
Hrabia Dąmbski
Paweł Audykowski
Zukor
Adam Dzieciniak
Goldwyn
Sławomir Kołakowski
Luella
Adrianna Szymańska
Marion Davies
Natalie Brodzińska
Gloria Swanson
Paulina Maria Janczak
Sheila
Ewelina Bemnarek
Heda
Joanna Pasternak
Rudolf Valentino
Karol Drozd
Książę Mdivani
Aleksander Różanek
Goebbels
Jacek Piotrowski
Dorota Chrulska
Małgorzata Iwańska
Karolina Nestorowicz
Piotr Bumaj
Mateusz Kostrzyński
Wiesław Łągiewka
Dariusz Majchrzak
Krzysztof Niewirowski
Karol Olszewski
Karol Pruciak
Damian Sienkiewicz
Marcin Sztendel
Anna Ambrozik / Łucja Szymczykowska
Zofia Banaś / Michalina Leszczyńska
Zuzanna Cichoszewska
Monika Jabcoń
Zofia Kamińska
Natalia Serafin
Klaudia Winnowicz
Anna Witkowska
Julia Wojciechowska
Michał Bogusławski
„Tragedia sztokholmska” w reżyserii Krzysztofa Popiołka
"Tragedia sztokholmska” – tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku, co miało związek z szumem medialnym, jaki wytworzył się wokół jej osoby. Spektakl odwołuje się do przełomowych momentów w biografii poetki, fragmentów jej twórczości i korespondencji. Nie utrwala wizerunku pomnikowego, znanego z podręczników, funkcjonującego w powszechnej świadomości, ale stara się naświetlić wątki mniej znane w życiu Wisławy Szymborskiej. To przede wszystkim opowieść o chwilach triumfu, błędach przeszłości, prawie do obrony i znaczeniu przyjaźni. I o tym, że wszelkie życiowe trudności można przekuć w osobistą siłę. Jak mówiła w przemowie noblowskiej: „Wszelka wiedza, która nie wyłania z siebie nowych pytań, staje się w szybkim czasie martwa, traci temperaturę sprzyjającą życiu. (…) Dlatego tak wysoko sobie cenię dwa małe słowa: <nie wiem>. Małe, ale mocno uskrzydlone. Rozszerzające nam życie (…)”. Nie wiem – te właśnie słowa przywiodły ją do Sztokholmu, „gdzie ludzi o duchu niespokojnym i wiecznie poszukującym nagradza się Nagrodą Nobla”.
OBSADA:
WISŁAWA 1
Katarzyna Bieschke-Wabich
WISŁAWA 2
Dorota Chrulska
WISŁAWA 3
Ola Gurdziel
ARTUR 1
Sławomir Kołakowski
ARTUR 2
Marcin Sztendel
MATKA
Lidia Jeziorska
OJCIEC
Jacek Piotrowski
SIOSTRA
Paulina Maria Janczak
KORNEL
Dariusz Majchrzak
ADAM
Damian Sienkiewicz
DZIENNIKARKA
Katarzyna Sadowska
PROTESTUJĄCA
Małgorzata Iwańska
SZYMPANS
Piotr Bumaj
Karol Pruciak
CZŁONEK PARTII
Mirosław Kupiec
Karol Olszewski
STATYŚCI
Rafał Piątek
Sebastian Koral
Adam Pilarczyk
Marek Kowalko
Gwidon Kaźmierski
Paweł Poczobutt