EN

27.12.2021, 08:30 Wersja do druku

Szczecin. "Kraina uśmiechu" rozpocznie obchody 65-lecia Opery na Zamku

"Kraina uśmiechu" Franza Lehára, "Król Roger" Karola Szymanowskiego, a także baletowy "Mały Książę" to niektóre propozycje Opery na Zamku w Szczecinie na nadchodzący rok, w którym instytucja będzie obchodzić swoje 65-lecie.

Szczecińska opera jest jedną z instytucji, które budowały tożsamość, "budując jednocześnie historię polskiego Pomorza Zachodniego" – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

"Te 65 lat to jest trochę opowieść o nas, o tym, jak tutaj zaczynaliśmy – a zaczynaliśmy bardzo skromnie – i jak się rozwijaliśmy kulturalnie. (…) Dzisiejsza Opera na Zamku (…) powstała z pasji ludzi" – wskazał marszałek.

Opera rozpocznie świętowanie w Nowy Rok - koncertowym wykonaniem "Krainy uśmiechu" Franza Lehára w reżyserii Natalii Babińskiej.

"Właściwie można byłoby to nazwać semi-stagem. Orkiestra i chór będą na scenie, jednak soliści wystąpią w kostiumach, będą także elementy scenografii, projekcji" – powiedział dyrektor artystyczny Opery na Zamku Jerzy Wołosiuk.

Na 19 marca zaplanowano natomiast premierę "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego. Dzieło zostanie wykonane w Szczecinie po raz pierwszy, do współpracy zaproszony został chór z Teatru Vorpommern i chór dziecięcy.

Kolejną jubileuszową propozycją ma być balet dla dzieci "Mały Książę", którego premierę zaplanowano na 7 maja. Za choreografię odpowiada Lucyna Zwolińska.

Wśród propozycji opery znalazły się też recitale. W pierwszym z nich, 15 stycznia, zaprezentowanych zostanie 13 kompozycji Vincenzo Belliniego z "Composizioni da Camera" w wykonaniu sopranistki Joanny Tylkowskiej-Drożdż i pianistki Olgi Bili. 21 maja kompozycje m.in. Giacoma Pucciniego, Ericha Wolfganga Korngolda i Piotra Czajkowskiego wykonają natomiast sopranistka Iwona Sobotka i pianista Marek Ruszczyński.

Nieco inny ma być coroczny koncert na Cmentarzu Centralnym "Tym, którzy nie powrócili z morza". Opera zamówiła na tę okazję pieśń na mezzosopran i orkiestrę u pochodzącego ze Szczecina kompozytora operowego Michała Dobrzyńskiego.

Na zakończenie sezonu zapowiedziano Galę Operową, której gościem specjalnym będzie Małgorzata Walewska. Podczas koncertów 25 i 26 czerwca zaprezentowane zostaną fragmenty oper, które weszły do tej pory do repertuaru Opery na Zamku.

Zapowiedziano też powrót cieszącego się popularnością Wielkiego Turnieju Tenorów, który ma się odbyć we wrześniu, najprawdopodobniej w szczecińskim Teatrze Letnim – jeśli jego remont zakończy się w terminie.

Szczecińska scena muzyczna - obecnie Opera na Zamku - powstała w 1956 r. pod nazwą Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego. Jej pierwszym dyrektorem był Jacek Nieżychowski. Pierwszą premierą przygotowaną przez zespół teatru była "Kraina uśmiechu". Początkowo jego siedzibą była sala gimnastyczna Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej przy ul. Potulickiej, a od 1978 r. mieści się we wschodnim i zachodnim skrzydle Zamku Książąt Pomorskich. Teatr zmieniał nazwy - był kolejno Państwową Operetką, Państwowym Teatrem Muzycznym i Operą i Operetką. Obecna nazwa - Opera na Zamku - obowiązuje od września 2000 r.

Źródło:

PAP