EN

24.08.2021, 15:25 Wersja do druku

Szczecin. Jakub Skrzywanek o nowym sezonie Teatru Współczesnego

Teatr Współczesny w Szczecinie 2021/22

Sezon bezpowrotnie utraconej nadziei na społeczną zmianę?

Koniec świata nie nadszedł. Wszystko, co znaliśmy dotychczas, wróciło ze zdwojoną siłą, 

a jedyna zmienna, do której już trochę się przyzwyczailiśmy, to ciągły niepokój o przyszłość.

Na szczęście, teatr przetrwał i my wciąż jesteśmy z Wami i dla Was - naszych widzów, i pełni nadziei rozpoczynamy kolejny sezon Teatru Współczesnego. 

Przypatrując się temu, co wydarzyło się w ostatnich miesiącach, pragniemy zadać sobie kilka pytań. Jak nie utracić nadziei, kiedy tak wiele wydaje się przegrane? Gdzie szukać siły, aby spierać się o wszystko to, co jeszcze wciąż wydaje się nam najistotniejsze? Jak nie stać się  obojętnym w świecie, który coraz częściej wydaje się zmierzać w kierunku przepaści?

Próbując znaleźć odpowiedź na te pytania, po raz kolejny zrobimy wszystko, żeby w nierównej walce z otaczającą nas rzeczywistością opowiedzieć o tym, co ważne, o tych, którzy potrzebują, żeby zabrać głos w ich imieniu. Powołamy do życia bohaterki i bohaterów, którzy znów zainspirują nas i pokażą, że zmiana na lepsze zawsze jest możliwa. Będziemy przeciwstawiać się nudzie i wszelkim brakom poczucia humoru, bo być może właśnie tego potrzebujemy teraz najbardziej! 

W tym celu przygotujemy dla Państwa sześć premier. W pierwszej z nich przedstawimy  nagrodzony dramat Antoniny Grzegorzewskiej „La Pasionaria” w reżyserii debiutującej w teatrze repertuarowym Karoliny Szczypek. „La Pasionaria” to opowieść o Dolores Ibarruri, autorce słynnego: „No pasaran!”. W grudniu o jednym z najważniejszych „końców” ostatnich lat opowie dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego, Anna Augustynowicz, pracując nad poematem dramatycznym „Odlot” Zenona Fajfera, wprost odwołującym się do katastrofy smoleńskiej i próbującym opisać narodowe mity i demony, które w związku z nią powstały. W kolejnym roku (również debiutująca) reżyserka Maria Magdalena Kozłowska będzie się przyglądać szczecińskim fokom, które nieoczekiwanie rozpoczynają próby do detektywistycznego musicalu inspirowanego „Grażyną” Adama Mickiewicza. Równocześnie młodzież i dorosłych zaprosimy na „Edukację seksualną” autorstwa Michała Buszewicza, spektakl, w którym postaramy się „odwstydzić” temat seksualności i pokazać, że edukacja seksualna to naprawdę istotna społecznie kwestia, a zarazem dobra zabawa. Bohaterem końca sezonu będzie ten, który był gotów umrzeć na krzyżu za wolność i równość wszystkich nas - Spartakus! Opierając się na nagrodzonym European Press Prize reportażu Janusza Schwertnera „Miłość w czasach zarazy”, pragniemy zabrać stanowczy głos wobec braku systemowego wsparcia psychiatrycznego dla tysięcy wykluczonych nastolatków w Polsce. Z końcem sezonu przedstawimy także efekty nowego programu „Scena Nowe Sytuacje”. Teatr Współczesny w Szczecinie będzie wspierał nowe artystki i artystów rozpoczynających pracę w teatrze, dlatego w najbliższych sezonach, oprócz premier Szczypek i Kozłowskiej, zaprezentujemy spektakle dwójki debiutantów Rezydencji.

Nowy sezon to przede wszystkim spotkanie z Wami - naszymi widzami! Inaugurując nowy dział pedagogiki teatralnej, wspólnie z teatrem w Schwedt powołamy międzynarodowy klub teatralny (Cyfrowe Forum Teatralne.pl), w ramach którego będziemy szukać alternatywnych, teatralno-pedagogicznych strategii na znoszenie granic, które na skutek pandemii nieoczekiwanie próbują nas od siebie oddalić. Kwestię sąsiedztwa będziemy badać zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i lokalnym, stwarzając okazję mieszkańcom Szczecina do współtworzenia projektów. Podczas wszystkich działań będziemy starali się być jak najbliżej Was! 

I nawet jeśli to, co chcemy opowiedzieć, wzbudzi lęk czy zwątpienie, robimy to tylko dlatego, żeby wspólnie uwierzyć w lepsze jutro.

Do zobaczenia w Teatrze Współczesnym! 

Jakub Skrzywanek 

Kurator programowy Teatru Współczesnego w Szczecinie 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne