W ramach Punktu Zwrotnego szczecińska publiczność zobaczy dwa projekty założyciela legendarnego Vivarium Studio. „Farm Fatale” i „MAULWÜRFE Koncert Kretów” Philippe’a Quesne’a w weekend 25-26 maja na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONTRAPUNKT.
Punkt Zwrotny to nurt, w którym znalazły się przedstawienia zmieniające postrzeganie współczesnego teatru. Do tegorocznej edycji zaproszony został reżyser i scenograf Philippe Quesne, nazywany wielkim czarodziejem teatru, który w „Farm Fatale” i „MAULWÜRFE koncert kretów” zabiera widzów do tajemniczego, równoległego świata pozbawionego ludzi, który zachwyca i pobudza do refleksji.
MAULWÜRFE KONCERT KRETÓW
Mając za sobą tournée po Stanach Zjednoczonych, Francji, Belgii, Hiszpanii, Szwajcarii i Chile, muzyczny zespół gigantycznych kretów wychodzi ze swoich jaskiń, aby ponownie koncertować po tym ponurym świecie. Na ich muzykę wpływają wszelkiego rodzaju podziemne dźwięki, miękka muzyka elektroniczna i punkowa melodia głosu. Krety grają na basie, gitarze, perkusji i hipnotyzującym thereminie, by oczarować publiczność i zachęcić do tańca i dobrej zabawy.
koncepcja: Philippe Quesne
kostiumy: Corine Petitpierre
asystentka kostiumografki: Anne Tesson
reżyseria dźwięku: Félix Perdreau
występują:
Léo Gobin
Paul Ramon
Sébastien Jacobs
Thomas Suire
Gaëtan Vourc’h
Jean-Charles Dumay
premiera: 2016 r.
produkcja: Vivarium Studio
Stworzone w 2016 dla Kunstenfestivaldesarts, Bruxelles w koprodukcji z Nanterre-Amandiers, CDN
FARM FATALE
Humanistyczna bajka dla obrońców natury (lub tego, co z niej zostało).
Pięcioro strachów na wróble, poetów i muzyków, żyje w świecie, z którego zniknęli już ludzie. To, co zostało, zdaje się przypominać gospodarstwo wiejskie. Strachy prowadzą stację radiową, oddają się filozoficznym rozważaniom i z rozbrajającym humorem ożywiają miniony świat hasłami, wspomnieniami i archiwalnymi nagraniami.
Philippe Quesne, scenograf i reżyser spektaklu, stwarza baśń uderzającą pomysłowością i wizualnym pięknem. Jego „Farm fatale” to słodko-gorzka kronika ekologicznego zagrożenia, jakie ludzkość stwarza dla świata, w którego obliczu zdolność do podziwiania piękna natury staje się aktem oporu.
koncepcja, scenografia i reżyseria: Philippe Quesne
współpraca przy scenografii: Nicole Marianna Wytyczak
współpraca przy kostiumach: Nora Stocker
maski: Brigitte Frank
reżyseria światła: Pit Schultheiss
reżyseria dźwięku: Robert Göing, Anthony Hughes
asystenci reżysera: Jonny-Bix Bongers, Dennis Metaxas
dramaturgia: Martin Valdés-Stauber, Camille Louis
obsada:
Léo Gobin
Sébastien Jacobs
Nuno Lucas
Anne Steffens
Gaëtan Vourc’h
obsługa techniczna spektaklu:
kierownik główny sceny: François Boulet
oświetlenie: Fabien Bossard
dźwięk: Félix Perdreau
premiera: 29 marca 2019 r.
Organizatorem 57. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTRAPUNKT jest Teatr Lalek Pleciuga i Teatr Współczesny w Szczecinie.
Szczegóły na stronie kontrapunkt.pl