EN

30.08.2021, 13:35 Wersja do druku

Szczecin. Chór Opery na Zamku w koncercie z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej

fot. B. Macal

1 września z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej chór Opery na Zamku w Szczecinie wystąpi z koncertem "Tym, którzy zginęli dla Polski" na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach w gminie Mieszkowice. Koncert odbędzie się o 20.00. Serdecznie zapraszamy.

„Wiele rzek forsowałem, jeszcze więcej w swoim życiu widziałem... ale Odra na początku kwietnia 1945 roku wyglądała chyba najgorzej i wywoływała przygnębiające wrażenie. Widziałem rzeki większe i szersze, ale to były tylko rzeki, a tu przed nami rozpościerał się bezmiar wody: i rzeka, choć czasem trudno się było zorientować, gdzie jest koryto i rozlewiska, które miały kilometr i więcej szerokości. Wiedziałem dobrze, co nas może spotkać – nie będziemy mogli ani płynąć, ani iść... nie ulegało wątpliwości, że warunki forsowania będą diabelnie trudne” – wspominał po latach gen. Jerzy Bordziłowski, dowódca wojsk inżynieryjno-saperskich 1 Armii Wojska Polskiego, który kilka dni przed rozpoczęciem operacji berlińskiej udał się na rekonesans w okolice Siekierek. Jak się wkrótce okazało, pesymistyczne prognozy nie odbiegały od rzeczywistości. W ciężkich walkach podczas przekraczania Odry zginęło kilkuset polskich żołnierzy”. (źródło: polska-zbrojna.pl)

Opera na Zamku w Szczecinie jest zaszczycona, że może uczestniczyć w tak ważnej dla historii Polski i województwa zachodniopomorskiego uroczystości, w miejscu, w którym znajduje się blisko 2000 nagrobków żołnierzy poległych w czasie forsowania Odry wiosną 1945 roku i w walkach o Berlin.

fot. UMWZP

Program koncertu: 

1. Walc cis-moll op. 64 nr 2, F. Chopin – Olga Bilas

2. „Rozszumiały się wierzby płaczące” – chór a cappella

3. „Czerwone maki na Monte Cassino” – chór a cappella

4. Mazurek op. 17 nr 4, F. Chopin – Olga Bilas

5. „Modlitwa obozowa” – chór a cappella

6. J. Łuciuk (słowa: św. Jan Paweł II) – „O ziemio polska” – chór a cappella

7. „Msza polska”, J.A. Maklakiewicz, na sopran solo, chór i organy (solo – Marzena Wiencis-Mamrot, organy – Olga Bilas)

Dyrygent: Małgorzata Bornowska

Źródło:

Materiał nadesłany