EN

16.11.2020, 12:36 Wersja do druku

Szczecin. Akt oskarżenie ws wyłudzeń pieniędzy przez Fundację Pogotowie Teatralne

Inne aktualności

Prokuratura zamknęła śledztwo w sprawie wyłudzeń pieniędzy ze zbiórek prowadzonych przez Fundację Pogotowie Teatralne, związaną ze szczecińskimi aktorami.

Jak się dowiedziała „Wyborcza”, akt oskarżenia w tej sprawie wkrótce trafi do sądu. To już kolejne kłopoty z prawem prezesów Fundacji Pogotowie Teatralne, którymi byli Tomasz J. i jego żona Joanna J. Wcześniejsze skandale zrujnowały wizerunek tej instytucji, która dziesięć lat temu kojarzyła się tylko ze szlachetną działalnością charytatywną.

Order Uśmiechu i wyłudzenia

Pogotowie Teatralne powołali do życia w 1998 r. szczecińscy aktorzy z Tomaszem J. na czele. Ze spektaklami odwiedzali chore dzieci w szpitalach i hospicjach. Utworzyli też teatr dla najmłodszych, tzw. okruszków. W związku z tą działalnością zostali laureatami prestiżowego konkursu Pro Publico Bono, a twórca pogotowia Tomasz J. w 2009 r. dostał od dzieci Order Uśmiechu. W 2002 r. małżeństwo J. stworzyło Fundację Pogotowie Teatralne, które zaczęło sięgać po publiczne pieniądze. Blisko dziesięć lat później „pogotowie” wzięła pod lupę prokuratura. Jej śledztwo było skoncentrowane na programie profilaktycznym dotyczącym oparzeń, który był finansowany z funduszy norweskich i środków województwa zachodniopomorskiego. Umowa opiewała na 711 tys. zł. Prokurator ustalił, że część spektakli (wystawiano je m.in. w szpitalach i przedszkolach w całym regionie), za które fundacja wystawiła rachunki, w ogóle się nie odbyła.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Fundacja założona przez aktorów ukradła pieniądze zbierane na chore dzieci - twierdzi prokuratura

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Szczecin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Adam Zadworny