EN
11.08.2022, 08:36 Wersja do druku

Świat. Trasa koncertowa Ukrainian Freedom Orchestra trwa

Światowa trasa koncertowa Ukrainian Freedom Orchestra trwa. Do tej pory sale koncertowe zgromadziły ponad 19 000 widzów. Koncert z Royal Albert Hall transmitowany był także na antenie stacji BBC Radio 2 oraz BBC 3.

fot. Mark Allan/ BBC/ mat. Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

Za nami entuzjastycznie przyjęte wykonania w Warszawie (koncert inauguracyjny), Londynie, Monachium, Orange, Berlinie, Edynburgu oraz Aldeburgu. Przed nami ciągle gorąco wyczekiwane kolejne w Hamburgu, Dublinie, Nowym Jorku (aż dwukrotnie!), Waszyngtonie oraz jutrzejszy koncert w Amsterdamie.

W programie możemy usłyszeć VII symfonię ukraińskiego kompozytora Wałentyna Sylwestrowa, II koncert fortepianowy Fryderyka Chopina z udziałem młodej ukraińskiej wirtuozki fortepianu Anny Fedorovej i „Abscheulicher! Wo eilst du hin?” z opery „Fidelio” w wykonaniu Liudmyły Monastyrskiej. W repertuarze orkiestry możemy także usłyszeć IV symfonię Johannesa Brahmsa (Londyn, Orange, Berlin, Hamburg, Nowy Jork), którą orkiestra wykonuje zamiennie z IX symfonią Antonína Dvořáka (Monachium, Edynburg, Aldeburg, Amsterdam, Dublin, Nowy Jork, Waszyngton).

Dzięki doświadczonym muzykom prowadzącym dopiero co utworzona orkiestra zachwyca harmonijnym brzmieniem. Muzycy słuchają się wzajemnie, są zaangażowani, uważni i pełni uznania dla dyrygentki Keri-Lynn Wilson, która w pełni utożsamia się z zespołem i towarzyszącym im solistkom.

"Tagesspiegel", Sybill Mahlke

Muzycy tworzący Ukrainian Freedom Orchestra na co dzień związani są m.in. z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie, a także z takimi zagranicznymi zespołami, jak: Orkiestra Tonkünstler w Wiedniu, Belgijska Orkiestra Narodowa i Królewska Orkiestra Concertgebouw.

Metropolitan Opera oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa od początku były w czołówce światowych instytucji kultury, które wsparły ofiary wojny i potępiły rosyjską agresję w Ukrainie. We wspólnym oświadczeniu dyrektor generalny MET Peter Gelb oraz dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski piszą: „Muzyka może być potężną bronią przeciwko agresji. Ta trasa koncertowa ma na celu obronę ukraińskiej sztuki i bohaterskich artystów, którzy walczą o wolność swojej ojczyzny”.

Czy delikatne dźwięki były kiedykolwiek bardziej poruszające? Czy muzycy kiedykolwiek wsłuchiwali się w siebie nawzajem z tak wielką uwagą? Czy zdarzyło się kiedyś, że muzyka tak bardzo potrafiła zwrócić uwagę na swoje czyste piękno i jednocześnie służyć za przesłanie? Ukrainian Freedom Orchestra pokazała bez cienia sentymentalizmu, z całkowitą szczerością, w duchu oporu, jak naród o wielkiej kulturze potrafi się zjednoczyć w chwili próby.

"Concerti" Peter Krause

Pomysłodawczynią utworzenia orkiestry jest maestra Keri-Lynn Wilson, która wychowała się w Winnipeg (Kanada) – największym ośrodku ukraińskiej diaspory w Ameryce Północnej. „Chciałam stworzyć najlepszym ukraińskim muzykom orkiestrowym, zarówno tym pozostającym w kraju i tym, którzy pracują za granicą, możliwość zademonstrowania artystycznej jedności i dumy” – mówi dyrygentka. „Cieszę się ogromnie, że będę mogła poprowadzić tych utalentowanych artystów podczas występów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ta trasa koncertowa to wyraz ich miłości do ojczyzny i hołd dla tych, którzy zginęli i tak dużo wycierpieli”.

W Polsce inicjatywa została wsparta Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i patronatem oraz finansowym wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Producentem trasy koncertowej Ukrainian Freedom Orchestra jest brytyjska agencja artystyczna Askonas Holt, jedna z największych tego typu organizacji na świecie.

Warszawski koncert inaugurujący trasę Ukrainian Freedom Orchestra dostępny jest na platformie ARTE TV.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne