EN

21.12.2021, 11:10 Wersja do druku

Suwałki. "Triumph Satyrów Leśnych" premierowo online

Panegiria zaprasza na prapremierę spektaklu Triumph Satyrów Leśnych. To nowy projekt baletowo-muzyczny twórców Koncertu Niepodległości Premiera on-line 26 grudnia 2021 godz.20.

fot. mat. organizatora

PANEGIRIA to unikalny projekt baletowo-muzyczny, który 26 grudnia 2021 zainauguruje spektaklem Triumph Satyrów Leśnych, zrealizowanym w formule on-line. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie  w Polsce odnoszące się do dzieł panegirycznych oraz historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Spektakl inspirowany jest panegirykiem Bartosza Paprockiego wydanym w Krakowie przed blisko pół tysiącem lat. Utwór jest epickim, baśniowym hołdem oddanym królowi Stefanowi Batoremu, napisanym z okazji jego triumfalnego powrotu z wojny z Moskwą w 1582 roku. Starodruk zapomnianego dziś Bartosza Paprockiego, zaliczanego niegdyś do „trójcy pierwszych bajkopisarzów-poetów polskich”, stał się inspiracją dla nowego projektu twórców Koncertu Niepodległości, Projektu Arboretum i Hybryda Kultur Festiwal, tj. Oli Turkiewicz i Jacka „Wiejskiego” Górskiego.

Twórcą muzyki do baletu jest Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka. W powstałej elektroakustycznej suicie „Triumph Satyrów Leśnych” artystka sięgnęła do swoich wcześniejszych doświadczeń wyniesionych m.in. z pracy nad muzyką do międzynarodowego spektaklu muzyczno-tanecznego "Orphée", inspirowanego XVII wiecznym dziełem  "Ballet Royal de la Nuit". Projekt zrealizowany w ramach Video Dance Festival of Burgundy we Francji we współpracy z choreografami i tancerzami z Australii, zdobył liczne wyróżnienia i nagrody na festiwalach międzynarodowych.

Stworzona obecnie przez artystkę elektroakustyczna suita „Triumph Satyrów Leśnych” oraz starodruk Bartosza Paprockiego, stały się inspiracją dla choreografki Anny Marii Karabeli, tancerki i absolwentki Rotterdam Dance Academy oraz Private Bruckner Universitat w Linz, odpowiadającej za przygotowanie warstwy tanecznej baletu. Nieodzownym dopełnieniem muzyki i tańca jest tekst panegiryku Bartosza Paprockiego, który w niezwykłych plenerach Jury krakowsko-częstochowskiej zaprezentował aktor Robert Czebotar. Nieodzownym komponentem projektu są niezwykłe kreacje stworzone przez Agnieszkę Glińską i zespół Art Color Balet. Spektakl zrealizowany w formule video-dance, wykonał międzynarodowy zespół młodych tancerzy, a za scenę posłużyły ruiny zamku Olsztyn koło Częstochowy.

Wykonawcy i twórcy
Muzyka: Ola Turkiewicz
Choreografia: Anna Maria Karabela
Narracja: Robert Czebotar
Taniec: Anna Maria Karabela, Alicja Augustynek, Masha Bieloumtseva, Leonardo Cusinato, Julia Klimek, Maja Longawa, Zuzanna Seweryn, Teresa Żurowska.
Projekt plastyczny i kostiumy: Agnieszka Glińska
Bodypainting: Agnieszka Glińska, Joanna Łaksa, Kinga Wójtowicz, Eliza Łoboda, Karolina Sobońska-Pietroń, Sylwia Boryczko, Ewa Hojka, Violetta Sporny
Dźwięk: Kamil Bobrukiewicz
Zdjęcia, kamera, dron: Tomek Kubiak
Wsparcie merytoryczne: Piotr Dariusz Pacak
Konsultacje z dziedziny łaciny klasycznej: Natalia Turkiewicz
Koncepcja, pomysł, scenariusz i reżyseria: Jacek Wiejski Gorski
Projekt zrealizowano na podstawie starodruku Bartosza Paprockiego "Triumph satyrow leśnych, syren wodnych, planet niebieskich, z szcżęśliwego zwrocenia krola polskiego Stephana do państw iego z woyny Moskiewskiey, w roku 1582 wydany"

Produkcja i dofinansowanie: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Patronat Medialny:  Polskie Radio
Więcej informacji: fdrp.org.pl


Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne