EN

25.05.2021, 07:59 Wersja do druku

Sosnowiec. Teatr zatęsknił! Czerwcowe premiery na scenie Zagłębia

Po trzymiesięcznej przerwie Teatr Zagłębia wraca z dwiema premierami oraz dobrze już znanymi produkcjami. Warto rezerwować bilety wcześniej, ponieważ widownia może być zapełniona tylko w połowie.

fot. mat. teatru

Czerwiec rozpocznie się w Teatrze Zagłębia od propozycji na Dzień Dziecka. Z tej okazji Teatr Zagłębia przygotował warsztaty połączone z otwarciem ogrodu teatralnego oraz pokaz spektaklu „Nowa Księga Dżungli" w reż. Iwo Vedrala.

– Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty oraz pokaz spektaklu „Nowa Księga Dżungli" w reżyserii Iwo Vedrala. Głównym tematem zajęć będzie fotografia teatralna. Zanim przejdziemy do wykonywania zdjęć, samodzielnie stworzymy obiekty fotografii. Do tego celu posłużą nam duże ilości masy solnej! Trochę się ubrudzimy, rozruszamy nasze ciała, a przede wszystkim – uruchomimy w sobie zmysł artystów i artystek – opowiada Agata Kędzia, edukatorka teatralna.

Warsztaty zainaugurują sezon działań kulturalnych w ogrodzie, którego tegorocznym partnerem są Zakłady Usługowe „EZT" S.A. Dzięki nim wysypano ścieżkę żwirem, posadzono nowe rośliny, a także wyrównano trawnik.

– Od 1 czerwca ponownie można odwiedzać nasz ogród – poczytać książkę, porozmawiać ze znajomymi czy po prostu posiedzieć i podziwiać zieloną przestrzeń. Ogromnie cieszy nas widok korzystających z niego mieszkańców – mówi Roksana Buchta z Działu Programowego instytucji.

W Dzień Dziecka o godz. 18 na scenę powróci spektakl „Nowa Księga Dżungli" – opowiedziana na nowo historia Mowgliego, w którego tym razem wciela się dziewczynka. To opowieść o dojrzewaniu i pokonywaniu strachu, o rozpoznawaniu swojego miejsca w świecie i o przeznaczeniu. Bilety w cenie 20 zł można kupić na stronie teatru (www.teatrzaglebia.pl) lub w czynnej już  od tygodnia kasie.

W czerwcu nie zabraknie również propozycji dla dorosłych, czyli takich przedstawień jak „Przodownicy miłości. Rewia związkowo-robotnicza" w reż. Jacka Mikołajczyka oraz farsy „Boeing, Boeing" w reż. Wojciecha Leśniaka. Ten ostatni tytuł zostanie zagrany jeszcze w maju, w nadchodzącą sobotę.

fot. Paweł Wojciechowski/mat. teatru

– Ruszamy ze spektaklami od 29 maja. Zapraszamy wtedy widzów na odświeżoną wersję spektaklu „Boeing, Boeing" w reż. Wojciecha Leśniaka. Przy każdym spektaklu prosimy o wcześniejszy zakup lub rezerwację biletu, ponieważ możemy grać tylko dla 50 procent widowni. Przypominamy także o dezynfekcji rąk, zasłanianiu ust i nosa maseczką oraz zachowaniu dystansu społecznego – mówi Paweł Wojciechowski z Biura Współpracy z Widzami.  

Aktorzy teatru i zaproszeni twórcy pracują też nad nowymi spektaklami.  

– Do końca czerwca mamy zaplanowane dwie premiery – 11 czerwca spektakl „Komedia. Wujaszek Wania" Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy na podstawie A. Czechowa oraz 25 czerwca – „Czas wypadł z ram" – teatralny stand-up w reżyserii Jacka Kozłowskiego – dodaje Paweł Wojciechowski.

Tak o pierwszej premierze mówi mówi Hubert Sulima:

– Sztuki Czechowa odczytuje się najczęściej bardzo serio, bardzo sentymentalnie i realistycznie, choć sam autor uparcie powtarzał, że pisze komedie. W położeniu swoich postaci podkreślał absurd i żart, tak widział rzeczywistość, a sam śmiech miał dla niego oczyszczającą moc. Może faktycznie śmiech to jedyny skuteczny środek przeciwstawienia się otaczającej nas głupocie i złu? Nasze przedstawienie podąża tym tropem, piętrzymy zatem absurdy, humor i żarty. Chcemy dać widzom dużo radości.  

Jak zapowiadają realizatorzy, ma to być spektakl „pełen humoru, groteskowych awantur, szmirowatych romansów oraz wyznań wiary w głupkowate iluzoryczne teorie i ideologie". A wszystko po to, by ocalić siebie.

Z kolei teatralny stand-up „Czas wypadł z ram" z tekstem i w reż. Jacka Kozłowskiego zdominowany będzie przez historie słynnych polskich wokalistek: Anny Jantar, Ewy Demarczyk i Violetty Villas.

Tytuł oryginalny

Teatr Zagłębia zatęsknił. Jeszcze w maju zaprasza na spektakle, a w czerwcu na dwie premiery

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.