EN

25.06.2024, 11:48 Wersja do druku

Sosnowiec. Teatr Zagłębia zbiera kobiece historie do nowej sztuki

Reżyserka Katarzyna Szyngiera i dramaturżka Weronika Murek przygotowują w Teatrze Zagłębia sztukę o historii sosnowieckich i zagłębiowskich kobiet z początku XX w. Inspiracją mogą być historie zebrane podczas dwudniowych warsztatów, które odbędą się 2 i 3 lipca 2024 r.

fot. mat. teatru

W czasie warsztatów autorki spektaklu chcą poznać mniej znane lub całkowicie nieznane historie kobiet z Sosnowca oraz Zagłębia Dąbrowskiego. Zarówno tych, których rola w historii regionu jest znana, jak i wszystkich innych – matek, babć, prababć, cioć, kuzynek, sąsiadek czy znajomych.

To kolejny etap przygotowań do spektaklu, którego premiera odbędzie się jesienią. Wcześniej autorki zbierały m.in. pamiątki i pamiętniki z życia kobiet na początku XX w.

"Ten spektakl powstaje zgodnie z linią programową Teatru Zagłębia. Staramy się, aby choć raz w sezonie ukazywała się sztuka, która dotyczy dziejów i nawiązuje do naszego regionu. Dbamy o to, aby przypominać mieszkańcom naszą historię, aby budować dzięki temu własną tożsamość" – powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka Teatru Zagłębia Aleksandra Marzyńska.

Dodała, że o początkach Zagłębia Dąbrowskiego najczęściej opowiada się z perspektywy mężczyzn, przedsiębiorców, którzy tworzyli tutejszy przemysł, a "obok, nie za nimi, ale obok były kobiety, o których często zapominamy". Nowy spektakl Teatru Zagłębia ma o nich przypomnieć.

Szyngiera reżyserowała m.in. wielokrotnie nagradzany spektakl "1989", który jest koprodukcją Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Na początku 2024 r. odebrała Paszport Polityki w kategorii teatr. Wspólnie z Murek pracowała nad przedstawieniem "Feinweinblein" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Obie po raz pierwszy współpracują z Teatrem Zagłębia.

Zapisy na warsztaty są prowadzone za pośrednictwem elektronicznego formularza do 28 czerwca. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Teatru Zagłębia.

Źródło:

PAP