EN

1.12.2021, 14:50 Wersja do druku

Sosnowiec. Teatr Zagłębia na Boskiej Komedii w Krakowie

6 i 8 grudnia sosnowiecka scena zaprezentuje swoje spektakle podczas jednego z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce – Boskiej Komedii w Krakowie.

fot. Paweł Wojciechowski/mat. teatru

–  To już czternasta edycja tego festiwalu i bardzo się cieszymy, że możemy być jej częścią. Trwają właśnie ostatnie prace nad spektaklem „Kreszany” w reż. Oleny Apczel, który będzie miał swoją premierę podczas Boskiej Komedii. „Komedia. Wujaszek Wania” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy to natomiast dobrze już widzom znane ujęcie Czechowa.  Pokaz tego spektaklu odbędzie się w ramach konkursu Inferno – mówi Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Zagłębia.

6 grudnia na scenie Teatru Ludowego w Krakowie swoją premierę będzie miał spektakl „Kreszany” w reż. Oleny Apczel, będący koprodukcją Teatru Zagłębia i Festiwalu Boska Komedia. To dokument ruchu i pieśni o przerywaniu cyklu niepamiętania, zbudowana na podstawie prawdziwych i wyobrażonych wierzeń słowiańskich baśń-rytuał, w której wszystko ma swoje – inne niż znamy – miejsce. Scenariusz spektaklu jest wspólnym dziełem Oleny Apczel, Olgi Maciupy i Wojtka Zrałka-Kossakowskiego. Premiera w Teatrze Zagłębia odbędzie się 14 stycznia 2022 roku.

fot. Monika Stolarska/mat. teatru

Dwa dni później, 8 grudnia, na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki zagości spektakl Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy

– „Komedia. Wujaszek Wania”. Dramat Czechowa to historia rodziny Wojnickich tworzącej pełen katalog „dziwaków” i nieszczęśników zamieszkujących rosyjską prowincję. Każde z nich po „czechowowsku” cierpi, miota się, łudzi, marzy o innym, „lepszym” życiu, a jednocześnie bardzo trudno im cokolwiek zmienić. Punktem zwrotnym ma być długo wyczekiwany powrót  emerytowanego profesora Sjeriebriakowa, przez lata brylującego na salonach elit. Wielbiony i utrzymywany przez całą rodzinę autorytet ze stolicy „od zawsze” był dla Wojnickich synonimem lepszego świata, a jego sposób życia i poglądy miarą sukcesu i spełnienia oraz źródłem sensu. Teraz wszyscy na czele z Wujaszkiem Wanią zmuszeni zostają do konfrontacji swoich pielęgnowanych latami wyobrażeń i oczekiwań z rzeczywistością. „Komedia. Wujaszek Wania” to spektakl pełen humoru, groteskowych awantur, szmirowatych romansów oraz wyznań wiary w głupkowate iluzoryczne teorie i ideologie. A wszystko to, by ocalić siebie.

Bilety na oba spektakle można kupić na stronie internetowej www.bilety.boskakomedia.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany