Logo
Aktualności

Sosnowiec. „Głos Kobiety” – finał projektu dla matek dzieci z niepełnosprawnościami

2.02.2026, 08:34 Wersja do druku

W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu zakończył się projekt „Głos Kobiety. Teatr Terapia Transformacja”, skierowany do matek wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami. Inicjatywa łączyła elementy terapii, teatru i sztuk wizualnych, tworząc przestrzeń do pracy nad doświadczeniami. Finałowy pokaz monodramów odbędzie się 2 lutego o godz. 18.00 

fot. mat. teatru

Projekt miał formę cyklu warsztatów, podzielonych na cztery etapy: zajęć terapeutyczno-wizualnych, pracy twórczej, dokumentacji procesu oraz finałowej prezentacji efektów. W jego ramach powstały m.in. monodramy oraz prace wizualne będące osobistymi świadectwami uczestniczek.

Jak podkreśla psychoterapeutka Barbara Opalska, kobiety opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami często funkcjonują w stanie stałego przeciążenia, odkładając własne potrzeby i emocje na dalszy plan.

„Ten projekt dał im bezpieczną przestrzeń, by mogły opowiedzieć swoje historie i nazwać to, co do tej pory było przemilczane. W procesie terapeutycznym sztuka staje się lustrem – pozwala zobaczyć siebie, swoje siły i ograniczenia, ale też odzyskać poczucie wpływu na własne życie” – zaznaczyła.

Pierwsze spotkania miały charakter zamknięty i warsztatowy. Jak relacjonują organizatorzy, początkowo dominowała cisza, wynikająca nie z braku tematów, lecz z potrzeby zbudowania zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Z czasem praca z ciałem, ruchem i prostymi ćwiczeniami uważności pozwoliła uczestniczkom na stopniowe odzyskiwanie kontaktu z własnymi emocjami i potrzebami.

„To coś więcej niż projekt artystyczny. To szansa na odzyskanie podmiotowości, sprawczości i miejsca w kulturze. Chcemy, by kobiety, które tak często pozostają w cieniu, stały się widzialne – na scenie, w sztuce i w społeczeństwie” – wyjaśniła dr Iwona Woźniak, dyrektorka Teatru Zagłębia.

Finałowy pokaz monodramów odbędzie się 2 lutego o godz. 18.00 w Teatrze Zagłębia. Organizatorzy podkreślali, że nie ma on charakteru klasycznego wydarzenia artystycznego, lecz stanowi formę symbolicznego domknięcia procesu i uznania drogi, jaką przeszły uczestniczki projektu.

Projekt „Głos Kobiety. Teatr Terapia Transformacja” został dofinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Jego realizacja wpisuje się w cele związane ze społecznym włączeniem grup zagrożonych wykluczeniem oraz poszukiwaniem nowych form łączenia działalności kulturalnej z działaniami o charakterze społecznym i terapeutycznym.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne

Sprawdź także