EN
12.07.2022, 08:55 Wersja do druku

Sopot. Wyremontowana Scena Kameralna Teatru Wybrzeże znów dostępna dla widzów

Zmienił się układ przestrzeni holu wejściowego, foyer oraz szatnia, zlikwidowano bariery architektoniczne i zmodernizowano kieszeń sceniczną - po przebudowie, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie, we wtorek zostanie ponownie otwarta.

fot. mat. teatru

We wtorek odbędzie się oficjalne otwarcie Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie znajdującej się przy ul. Bohaterów Monte Cassino 30.

Rzecznik instytucji Grzegorz Kwiatkowski, w przesłanym komunikacie wskazuje, że budynek Sceny Kameralnej jest obiektem stosunkowo nowym i w dobrym stanie technicznym jednakże po dziesięciu latach intensywnej eksploatacji, niezbędne okazało się wykonanie prac poprawiających jego funkcjonalność i lepsze dostosowanie do potrzeb widzów, w tym osób z niepełnosprawnością.

"Głównym celem przedsięwzięcia była poprawa funkcjonalności obiektu poprzez zmianę układu przestrzeni holu wejściowego, foyer oraz szatni, likwidację barier architektonicznych, modernizację kieszeni scenicznej, a także poprawa bezpieczeństwa pożarowego obiektu" - podkreślił w komunikacie Kwiatkowski.

Dodał, że ze względu na dostępność finansowania zakres robót został podzielony na etapy.

W komunikacie rzecznik teatru przekazał, że w 2020 r. został zrealizowany pierwszy etap modernizacji, podczas którego wykonano prace rozbiórkowe i demontaże, a także roboty konstrukcyjne - wykonano nowy układ funkcjonalny, nowe schody oraz posadzki.

fot. mat. teatru

Po zakończeniu pierwszego etapu rozpoczęto główne prace: zmodernizowano kieszenie sceniczne, poddano renowacji deski sceniczne, a także dostarczono niezbędne wyposażenie. Grzegorz Kwiatkowski podkreślił, że w wyniku inwestycji zmianie uległ również obszar wejścia głównego - drzwi wejściowe wymieniono na szersze, powiększone o boczne przeszklenia, zlikwidowano przedsionek, co pozwoliło na uwolnienie przestrzeni i łatwiejszy dostęp do kasy i szatni. "Dzięki likwidacji schodów wyeliminowano barierę architektoniczną i stworzono więcej miejsca w holu dla widzów oczekujących na spektakl" - ocenił w komunikacie rzecznik teatru.

Ponadto, w ramach inwestycji wydzielono również pomieszczenie dla ochrony a także przeniesiono centralę przeciwpożarową. "Elementem dominującym w foyer jest czerwona ściana, znajdująca się na wprost wejścia głównego oraz silnie refleksyjny sufit z młotkowanej stali nierdzewnej" - dodał Kwiatkowski.

W przesłanym komunikacie podkreślił również, że w części foyer znajdującej się na półpiętrze znalazły się siedziska dla oczekujących widzów, a dodatkowa ścianka łukowa oddziela przestrzeń foyer od przestrzeni szatni. Wewnątrz holu zainstalowano ekrany, na których wyświetlane będą aktualne informacje dla widzów. Do tego, zaprojektowano i wykonano nowy szyld.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 2 mln złotych. Środki na modernizację pochodziły od Samorządu Województwa Pomorskiego (800 tys. zł), Miasta Sopotu (500 tys. zło), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (300 tys. zł), z budżetu Państwa (300 tys. zł) oraz ze środków własnych teatru.

Po oficjalnym otwarciu, które zaplanowano na godz. 18:30, na deskach teatru zostanie zaprezentowany spektakl "Czego nie widać" Michaela Frayna w reżyserii Jana Klaty, którego premiera odbyła się w ubiegłą sobotę.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne