EN
10.06.2022, 13:26 Wersja do druku

Sopot. „Strefa Zero" otworzy w lipcu „Lato Teatralne" w Atelier

Drodzy Przyjaciele Teatru Atelier, za nami niezwykle intensywny czas przygotowań, a przed nami - lato! To kalendarzowe rozpocznie się 22 czerwca. My jednak z niecierpliwością czekamy na LATO TEATRALNE! To zaś początek będzie miało w Sopocie 7 lipca. To wtedy na naszej scenie zaprezentowany zostanie spektakl „Strefa Zero” w reżyserii André Hübnera-Ochodlo.

fot. Krzysztof Bieliński/mat. teatru

To jednak dopiero początek! W tym sezonie będzie u nas bowiem jak u Hitchcocka - najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie będzie już tylko narastać. Przygotowaliśmy repertuar pełen niezwykle ciekawych wydarzeń. Z utęsknieniem czekamy na chwilę, gdy nasze foyer wypełni się gwarem rozemocjonowanych głosów. Przed nami sezon pełen zachwytów, wzruszeń i powodów do radości! Wystąpią dla Państwa między innymi: Ewa Błaszczyk, Hanna Banaszak, Katarzyna Groniec czy Magda Umer. Podczas tegorocznego Lata Teatralnego Sopot będziemy również hucznie obchodzili 50. lecie pracy artystycznej naszego przyjaciela, wybitnego kompozytora i reżysera - Jerzego Satanowskiego.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami spektakli, koncertów, warsztatów i innych, równie interesujących możliwości spędzenia długich, letnich wieczorów! Z doświadczenia wiemy, że czas w Teatrze Atelier ma zadziwiające właściwości i godziny spędzone na naszej widowni mijają zawsze zbyt szybko. Jesteśmy jednak przekonani, że poświęcone nam chwile na długo pozostaną w Państwa pamięci!

Publikujemy repertuar z wyprzedzeniem. Wierzymy, że czas do połowy czerwca - gdy ruszy sprzedaż - będzie wystarczający, by uporać się z wyborem wydarzeń na których zechcą nas Państwo zaszczycić. A gdy już zostaniecie szczęśliwymi posiadaczami biletów – będziecie mogli wraz z nami cieszyć się nadchodzącym Latem Teatralnym Sopot i odliczać dni do spotkania przy sopockiej plaży. Do zobaczenia!

fot. Piotr Dłubak/mat. teatru

„Strefa Zero” w reżyserii André Hübnera-Ochodlo

Nowy Jork. Niecała doba po ataku na World Trade Center. Abby i Ben, para uwikłana w intymną relację, cudem unika zamachu. Zrządzenie losu? A może początek ich prywatnego kataklizmu? Tragiczne wydarzenie staje się dla nich tłem własnego dramatu. Uwięzieni w apartamencie (i swoim życiu) obserwują wstrząsające zamieszanie. Zaczynają prowadzić ze sobą pełną napięcia grę, a jej puentą jest kontrowersyjny pomysł, który ma pozwolić zacząć żyć od nowa...

Strefa Zero to jedno z najmocniejszych otwarć sezonu, jakie można sobie wyobrazić. Zresztą André Hubner-Ochodlo nie podpisuje się pod rzeczami neutralnymi.      
Zuzanna Suliga - gazetaregionalna.com

Neil La Bute podkłada bohaterom lustro przed twarz. Stawia ich pod murem i każe zajrzeć w głąb siebie. Nie jest to konfrontacja bezbolesna, bo dotyczy takich obszarów życia jak: miłość, odwaga
i odpowiedzialność. Rzecz rozgrywa się w Nowym Jorku, niecałą dobę po ataku terrorystycznym na WTC. To apokaliptyczne wydarzenie jest tłem do opowiedzenia o intymnej i skomplikowanej relacji łączącej bohaterów. Jak podkreśla autor: „Nie jest to sztuka o terroryzmie i polityce, a bardziej o wojnie, którą prowadzimy z tymi, których podobno kochamy”.

Abby ma czterdzieści kilka lat, pracuje w korporacji, jest szefową Bena. On jest od niej kilkanaście lat młodszy, ma żonę i dwie córki. Łączy ich trwający od kilku lat romans. Cudem ocalali z zamachu, ominęli przeznaczenie, bo tego dnia nie poszli do pracy, tylko spotykali się w mieszkaniu Abby na Manhattanie. Z jej apartamentu obserwują gruzowisko, unoszący się pył, ludzi miotających się w poszukiwaniu swoich bliskich. W chwili, kiedy świat się zatrzymał, próbują zrobić wszystko, aby dojść do ładu ze swoim życiem: robią rachunek sumienia, rozkładają swój romans na czynniki pierwsze. W pełnych emocji rozmowach padają pytania o uczucia i granice poświęcenia. Kiedy prywatna wojna przybiera na sile, a najprostsze rozwiązania po raz kolejny nie przynoszą żadnych efektów, jeden z bohaterów poddaje myśl, aby wykorzystać zamach na WTC i upozorować własną śmierć, tylko po to… aby zacząć życie od nowa.   

*Spektakl dla widzów dorosłych   
czas trwania - 1 h 30 minut /bez przerwy/

STREFA ZERO (The Mercy Seat) Neil LaBute,
przekład: Hanna Szczerkowska,
reżyseria: André Hübner-Ochodlo,
scenografia: André Hübner-Ochodlo, Stanisław Kulczyk,
muzyka: Adam Żuchowski

Obsada: Abby - Teresa Dzielska, Ben - Adam Machalica
Premiera odbyła się w rocznicę zamachów na WTC: 11 IX 2021

PREMIERA SOPOCKA: 10 lipca, godz. 19.30
SPEKTAKLE: 7-10 lipca, godz. 19.30

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne