W ramach projektu Biblioteka Jednego Aktora finansowanego ze środków MKiDN Biblioteka Sopocka wraz z partnerami zapraszają do Sopoteki na cykl wydarzeń, na które złożą się pokaz monodramów dla publiczności, rozmowa z realizatorami oraz zapis w formie streamingu.
Monodram Zbigniewa Walerysia, „Ja jestem Żyd z »Wesela«” wg Romana Brandstaettera
31.07, godz. 17.00
Roman Brandstaetter zanotował, co mówił aplikantowi krakowskiego adwokata bronowicki karczmarz Hersz Singer: „na progu izby stoi mały, taki blady, rudy, w czarnym szlusroku, sam stoi, nic nie pije, nie tańczy, tylko stoi i patrzy. Panie koncypiencie, ja takiego patrzenia jak długo żyję nie widziałem. Coś było w tym patrzeniu, coś było, ale co, tego nie umiem powiedzieć. I wie pan, co ja wtedy pomyślałem? Ja pomyślałem w złą godzinę, że od tego małego, bladego, rudego, będzie wielkie nieszczęście. Wie pan kto to był ? Pan nie może wiedzieć, kto to był. To był ten Wyspiański…”.
Fenomen „Wesela” polega na tym, iż w gruncie rzeczy mało istotne wydarzenie, jakim był ślub poety Lucjana Rydla z chłopką z Bronowic nabiera wymiaru dramatu o przeklętym losie Polaków. To dramat o polskich archetypach, archetypach ściślej o wewnętrznej słabości Polaków, ich swarach i niezdolności do skupienia się wokół sprawy najistotniejszej. Stańczyk oddając Dziennikarzowi błazeński kaduceusz, mówi: „Mąć nim narodową kadź! Stań na czele!” słyszy się, że „Wesele” to wybitne dzieło literatury. Ale czy na pewno…
Następnego dnia po monodramie zapraszamy na fanpage Biblioteki Sopockiej i Sopoteki, gdzie będzie można obejrzeć rozmowę pospektaklową, którą poprowadzi Andrzej Buck.
Monodram „Baczyński. Apokalipsa” Magdaleny Olszewskiej w wykonaniu Edyty Janusz-Ehrlich
4.08, godz. 17.00
Spektakl jest muzyczną opowieścią o matce i synu, którymi targają różne emocje, warunkowane pięknem i okrucieństwem życia w czasach zagłady. To próba podsumowania twórczości Baczyńskiego przy równoczesnym przyglądaniu się jemu jako młodemu człowiekowi, który musiał podjąć najważniejszą decyzję w życiu. Uznany za życia za poetę wybitnego, Baczyński będzie dawał świadectwo pokolenia Kolumbów, wcielającego ideały w czynnej służbie ukochanemu krajowi. Spektakl pochyla się także nad interpretacjami w ocenie historii Powstania Warszawskiego, zrywu zmitologizowanego i do dzisiaj dotkliwie bolesnego. W przestrzeń konfrontacji poglądów i emocji wprowadzać będą odbiorcę hermetyczne obrazy dźwięków i obrazów, ilustrujących przebogaty świat poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Następnego dnia po monodramie zapraszamy na fanpage Biblioteki Sopockiej i Sopoteki, gdzie będzie można obejrzeć rozmowę pospektaklową, którą poprowadzi Piotr Wyszomirski.
Produkcja: Fundacja Pomysłodalnia
Strona spektaklu: https://baczynski.pomyslodalnia.pl/
Premiera: 4.11.2017
Szczegóły: https://www.facebook.com/pg/SopotekaPL/events/?ref=page_internal
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie
Partnerami projektu są: Fundacja Pomysłodalnia, Młodzieżowy Dom Kultury SOPOT