EN
13.05.2022, 14:49 Wersja do druku

Sopot. Jan Klata rozpoczął próby do „Czego nie widać" Michaela Frayna

Na Scenie Kameralnej im. Joanny Bogackiej Teatru Wybrzeże w Sopocie trwają próby do spektaklu „Czego nie widać" na podstawie sztuki Anglika Michaela Frayna w reżyserii Jana Klaty. Premierę zaplanowano 9 lipca w Sopocie - poinformował PAP szef działu promocji Teatru Wybrzeże Marcin Trzeciakowski.

fot. Renata Dąbrowska/mat. teatru

Na próbach Jan Klata korzysta z przekładu Karola Jakubowicza i Małgorzaty Semil. Scenografię do spektaklu przygotowuje Mirek Kaczmarek, a za choreografię odpowiadać będzie Maćko Prusak.

"Premierę przedstawienia zaplanowano na 9 lipca na Scenie Kameralnej im. Joanny Bogackiej Teatru Wybrzeże w Sopocie" - powiedział Marcin Trzeciakowski.

Wyjaśnił, że w przedstawieniu Klaty wystąpią: Dorota Androsz, Katarzyna Figura, Magdalena Gorzelańczyk, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Jakub Nosiadek i Cezary Rybiński.

Warto przypomnieć, że obecny dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski wystawił napisaną w 1982 r. komedię Frayna w 2004 r. podczas swojej dyrekcji w Teatrze Polskim im. H. Konieczki w Bydgoszczy.

Jan Klata (ur. 28 marca 1973 r.) jest reżyserem teatralnym i dramaturgiem. Od 2013 do 2017 r. pełnił funkcję dyrektora Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a następnie na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po ukończeniu studiów w 1999 r. pracował m.in. jako copywriter i reżyser programów telewizyjnych, pisał także dramaty, spośród których największe uznanie zdobył "Uśmiech grejpfruta", opublikowany w antologii "Pokolenie porno" (2003).

Jako reżyser zadebiutował w 2003 r. "Rewizorem" wg Gogola w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Na swoim koncie ma 50 spektakli zrealizowanych na deskach teatrów, m.in.: w Wałbrzychu ("...córka Fizdejki"), we Wrocławiu ("Lochy Watykanu", "Nakręcana pomarańcza", "Transfer!", "Sprawa Dantona", "Utwór o Matce i Ojczyźnie", "Lazarus"), w Gdańsku ("H.", "Fanta$y", "Trojanki", "Balkon"), Krakowie ("Oresteja", "Trylogia", "Król Lear", "Wróg ludu"), Warszawie ("Szewcy u bram"), Bydgoszczy ("Witaj/Żegnaj"), Poznaniu ("Fryderyk Wielki") oraz w Bochum ("Zbójcy", "Hamlet"), Grazu ("Ryszard III"), Moskwie ("Makbet"), Pradze ("Miarka za miarkę", "Faust") i Göteborgu ("Marat/Sade").

Jego spektakle były grane kilkadziesiąt razy na całym świecie. Prezentowano je na festiwalach od Seulu po Buenos Aires, a także podczas weneckiego Biennale i na paryskim Festiwalu Jesiennym.

Klata jest laureatem ponad czterdziestu nagród i wyróżnień teatralnych i literackich, m.in. Paszportu Polityki w kategorii Teatr (2005), nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009), Nagrody im. Konrada Swinarskiego (2008), Lauru Konrada i Nagrody Publiczności na XI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" (2009).

W 2018 r. został laureatem XVII Europejskiej Nagrody Teatralnej Nowe Rzeczywistości Teatralne.

fot. Renata Dąbrowska/mat. teatru

Źródło:

PAP