EN
29.03.2023, 14:12 Wersja do druku

Sopot. Festiwal Literacki Sopot po raz pierwszy od 11 lat bez dotacji MKiDN

Festiwal Literacki Sopot po raz pierwszy od 11 lat nie otrzymał dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najwyższe dofinansowanie - 875 tys. zł - przyznano Stowarzyszeniu Wydawców Katolickich.

fot. mat. organizatora

Festiwal Literacki Sopot ubiegał się o dofinansowanie w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Promocja czytelnictwa". Ministerstwo rozdysponowało właśnie 6,2 miliona złotych na organizację imprez czytelniczych, spotkań autorskich, festiwali literackich i targów książki.

Festiwal Literacki Sopot po raz pierwszy w swojej historii nie zakwalifikował się do otrzymania ministerialnej dotacji. Na liście odrzuconych projektów są również imprezy organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Teatr Miniatura i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną.

Festiwal Literacki Sopot bez dotacji z Ministerstwa Kultury

11. edycja festiwalu Literacki Sopot odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia 2023 roku. Każdego roku wydarzenie jest poświęcone innemu krajowi. W tym roku gościem festiwalu będą Niemcy.

W ubiegłych latach festiwal otrzymywał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ostatnio był to grant trzyletni w wysokości 125 tys. zł rocznie. Miasto przeznacza na organizację tegorocznej edycji imprezy 700 tys. zł.

- Ministerstwo oceniło nisko wartość merytoryczną oraz strategiczną naszego projektu, czyli m.in. szanse na dalszy rozwój, co nas mocno zaskoczyło - informuje Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka festiwalu Literacki Sopot. - Ministerialne granty pozwalały nam m.in. dotrzeć do szerszego grona czytelników i czytelniczek. Jesteśmy chyba jedynym festiwalem literackim w Polsce, który prawie wszystkie spotkania tłumaczy na polski język migowy. Rejestrujemy spotkania i udostępniamy je w sieci, wiemy, że jest olbrzymi odbiór tych treści przez osoby, które nie mogły być w Sopocie. Dzięki dotacji z ministerstwa mogliśmy rozwijać międzynarodową formułę festiwalu i stworzyć m.in. pasmo spotkań „Debiuty", które powstało po to, by wspomóc początkujących pisarzy. W tym roku uruchamiamy też pasmo reporterskie poświęcone książkom, które odnoszą się do tematów takich jak środowisko osób niesłyszących czy osób z niepełnosprawnościami.

Na ocenę projektu mogło mieć również wpływ to, że tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest literaturze Niemiec. Rząd PiS prowadzi zdecydowaną politykę antyniemiecką.

- Nie wiem, czy z tego powodu dotknęła nas polityczna ręka - mówi Joanna Cichocka-Gula. - Nasz wniosek w sensie zawartości merytorycznej nie odbiegał od poprzednich edycji. Przygotowaliśmy rozbudowany program, w którym znalazło się też bardzo dużo polskiej literatury. Nie boimy się podejmować trudnych tematów, związanych z relacjami polsko-niemieckimi. Uważamy, że nie można przed nimi uciekać.

Organizatorzy Festiwalu Literacki Sopot zamierzają złożyć odwołanie od decyzji ministerstwa. Można to zrobić do 6 kwietnia.

Najwyższa dotacja na promocję książki o tematyce religijnej

Do ministerialnych dotacji nie zakwalifikowały się też inne popularne festiwale literackie w Polsce - warszawski Big Book Festival, Festiwal im. Zygmunta Haupta w Beskidzie Niskim (firmowany przez Andrzeja Stasiuka i Monikę Sznajderman) i krakowski Festiwal Miłosza.

Najwyższą dotację - w sumie 875 000 zł - otrzyma Stowarzyszenie Wydawców Katolickich na dwa projekty: organizację Ogólnopolskich Targów Wydawców Katolickich w latach 2023-2025, promujących książki o tematyce religijnej oraz przyznanie nagród SWK "Feniks 2023" i "Mały Feniks 2023".

Z województwa pomorskiego dotacje otrzymają również:  

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, projekt "Kto stworzył Koziołka Matołka?" (32 500 zł),
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, "(Nie)zwykłe Książki" (29 827 zł) i "Kryminalne kobiety" -  (20 496 zł),
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk, "Dziś czytam - jutro tworzę" (13 440 zł),
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida, "Rusz książką! Kampania społeczna promująca czytelnictwo" (76 200 zł),
Biblioteka Publiczna w Miastku, "Fredro wśród czytelników miasteckiej książnicy" (10 000 zł).

Do ministerialnych dotacji, poza Festiwalem Literacki Sopot, z Pomorza nie zakwalifikowały się m.in.  Instytut Kultury Miejskiej z projektem edycji dramatycznej imprezy "Odnalezione w tłumaczeniu", Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku (wydarzenie "Książka w roli głównej. Sezon II, Przy literackim stole") oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku z  kampanią społeczną, kulturalno-edukacyjną i integracyjną dla środowisk imigrantów. Wśród odrzuconych projektów znalazł się też Kartuski Festiwal Kultury Kaszubsko-Pomorskiej organizowany przez Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

Tytuł oryginalny

Festiwal Literacki Sopot po raz pierwszy od 11 lat nie otrzymał dotacji

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Dorota Karaś

Data publikacji oryginału:

29.03.2023

Wątki tematyczne