EN

20.06.2022, 11:13 Wersja do druku

Sopot. „Czego nie widać" na Scenie Kameralnej / „Czego nie widać" od kulis - na YouTube

W sobotę, 9 lipca o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera spektaklu CZEGO NIE WIDAĆ Michaela Frayna w reżyserii Jana Klaty. Przedstawienie oficjalnie zainauguruje działalność sopockiej sceny po przebudowie.

fot. Renata Dąbrowska/mat. teatru

Misternie skomponowana farsa, której dramaturgicznym paliwem są perturbacje powstałe podczas produkcji spektaklu CO WIDAĆ. Objazdowa grupa teatralna gotowa jest zagrać swoje przedstawienie w każdych warunkach i nie zważając na żadne przeszkody, te się jednak piętrzą, a wraz z nimi piętrzy się absurd, który jednak nie przeszkadza twórcom w zmaganiach z teatralną materią. Pełna poczucia humoru sztuka angielskiego komediopisarza pokazuje teatr, który dla tworzących go artystów jest nie tylko miejscem pracy, ale także domem, a może przede wszystkim sposobem na życie.

CZEGO NIE WIDAĆ
na podstawie sztuki Michaela Frayna
Przekład: Karol Jakubowicz i Małgorzata Semil
Adaptacja i reżyseria: Jan Klata
Scenografia, kostiumy, światło: Mirek Kaczmarek
Choreografia: Maćko Prusak

W spektaklu występują: Dorota Androsz, Katarzyna Figura, Magdalena Gorzelańczyk, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Jakub Nosiadek, Cezary Rybiński.

Inspicjent-sufler: Katarzyna Wołodźko

Premiera: 9 lipca 2022 roku na Scenie Kameralnej
Kolejne spektakle: 10, 12 i 13 lipca na Scenie Kameralnej

CZEGO NIE WIDAĆ OD KULIS

O PRZEBUDOWIE

Głównym celem przedsięwzięcia była poprawa funkcjonalności obiektu poprzez zmianę układu przestrzeni holu wejściowego, foyer oraz szatni, likwidację barier architektonicznych, modernizację kieszeni scenicznej, a także poprawa bezpieczeństwa pożarowego obiektu. Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej usytuowana jest w pochodzącej z początku XX wieku i gruntownie przebudowanej w latach 2009-2010 kamienicy przy ul. Bohaterów Monte Cassino 30. Dysponuje ruchomą sceną o powierzchni 250 m² oraz przystosowaną dla osób niepełnosprawnych widownią na 145 miejsc. Budynek Sceny, jako obiekt stosunkowo nowy, jest w dobrym stanie technicznym, jednakże, po dziesięciu latach intensywnej eksploatacji, niezbędne okazało się wykonanie prac poprawiających funkcjonalność obiektu i lepsze dostosowanie do potrzeb widzów, w tym osób z niepełnosprawnością. Ze względu na dostępność finansowania zakres robót został podzielony na etapy. Pierwszy etap zrealizowano w 2020 roku; wykonano wówczas prace rozbiórkowe i demontaże a także roboty konstrukcyjne - wykonano nowy układ funkcjonalny, nowe schody oraz posadzki. Drugi etap, realizowany w 2021-2022, obejmował wykonanie prac wykończeniowych, modernizację kieszeni scenicznej, renowację desek scenicznych a także dostawy niezbędnego wyposażenia. W wyniku inwestycji zmianie uległ obszar wejścia głównego - drzwi wejściowe wymieniono na szersze, powiększone o boczne przeszklenia, zlikwidowano przedsionek, co pozwoliło na uwolnienie przestrzeni i łatwiejszy dostęp do kasy i szatni. Dzięki likwidacji schodów wyeliminowano barierę architektoniczną i stworzono więcej miejsca w holu dla widzów oczekujących na spektakl. Z poziomu foyer dostępna jest toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W ramach inwestycji wydzielono również pomieszczenie dla ochrony a także przeniesiono centralę przeciwpożarową. Elementem dominującym w foyer jest czerwona ściana, znajdująca się na wprost wejścia głównego oraz silnie refleksyjny sufit z młotkowanej stali nierdzewnej. W części foyer znajdującej się na półpiętrze znalazły się siedziska dla oczekujących widzów, dodatkowa ścianka łukowa oddziela przestrzeń foyer od przestrzeni szatni. Posadzki wykończono w jasnym, jednolitym spieku kwarcowym. Wewnątrz holu zainstalowano ekrany, na których wyświetlane będą aktualne informacje dla widzów. Zaprojektowano i wykonano nowy szyld. W ramach inwestycji zmodernizowana została również kieszeń sceniczna.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 2 013 465 PLN i jest finansowany jest z następujących źródeł:

- Samorząd Województwa Pomorskiego: 800.000 PLN (dotacja celowa 2021/2022)
- Gmina Miasta Sopotu: 500.000 PLN (dotacja celowa 2021)
- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 300.000 (program Infrastruktura kultury 2020)
- budżet Państwa: 300.000 PLN (dotacja celowa 2021)
- środki własne Teatru Wybrzeże: 113.465 zł (2020, 2022)

Źródło:

Materiał nadesłany