EN

15.09.2020, 08:20 Wersja do druku

Słupsk. Wernisaż online wystawy „Biały szum” Pameli Leończyk

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej  zaprasza 16 września o godz. 18 na wernisaż online wystawy Pameli Leończyk „Biały szum” / prezentację projektu wykonanego w ramach pobytu na rezydencji artystycznej w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

mat. organizatora

Projekt “Biały szum” stanowi kontynuację poszukiwań wokół tematów związanych z kryzysem ekologicznym, zmianami klimatycznymi oraz wpływem człowieka na środowisko. Stanowi próbę usytuowania natury w centrum. Podczas rezydencji przedmiotem moich artystycznych poszukiwań będzie woda. Obecnie nad Polską (i światem) ciąży zagrożenie poważnej zmiany klimatycznej, która jest związana z ociepleniem klimatu oraz postępującym wysychaniem wód gruntowych, jezior i rzek. Instalacja performatywna, która powstanie w trakcie pracy będzie efektem zbierania dźwięków, obrazów wody, które następnie poddane zostaną elektronicznemu przetworzeniu. Przestrzeń instalacji będzie przepełniona dźwiękami fal, nadmorskich ptaków oraz w warstwie wizualnej nagraniami przebitek wody, nieba, światła i cienia. Ważnym elementem doświadczenia będzie budowanie narracji za pomocą wrażeń świetlnych. W tak zbudowanej przestrzeni dźwiękowo-wizualnej pojawią się nagrania rozmów z mieszkańcami Ustki. Planuję stworzyć przestrzeń rozmowy o postępującym kryzysie gospodarki wodnej w Polsce. W niedalekiej przyszłości woda może być produktem luksusowym. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie Polskę, w której dostęp do wody jest limitowany, a jej koszt wyższy niż paliwo?
Pamela Leończyk

Biogram:

Pamela Leończyk – reżyserka, performerka, autorka instalacji performatywnych. Studiuje reżyserię teatralną na warszawskiej Akademii Teatralnej. Absolwentka Wiedzy o Teatrze oraz Performatyki Przedstawień na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Stypendystka Laboratorium Nowego Teatru organizowanego przez Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2020. Laureatka Międzynarodowego konkursu na realizację instalacji artystycznej ANIMATUS. Rezydentka programu „Doświadczanie zmysłami” organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. Jej prace artystyczne były pokazywane podczas festiwalu FIST w Belgradzie. Jej spektakl “ciało proces” został nagrodzony Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN. Spektakl „Mironlandia” z udziałem Powstańców Warszawskich, który reżyserowała w tandemie z Aleksandrą Skorupą został zakwalifikowany do festiwalu The Best Off na najlepszy spektakl nieinstytucjonalny. Uczestniczyła w projektach międzynarodowych organizowanych przez Platform European Theater Academy w Cesis (Łotwa), gdzie zrealizowała spektakl site-specific “Free the monument”. W Salzburgu we współpracy z grupą reżyserów europejskich przygotowała spektakl “Poor Rich Europe”. Laureatka stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Suwałki.

Źródło:

Materiał nadesłany