EN

21.04.2022, 11:31 Wersja do druku

Słupsk. W OT Rondo pracują nad słuchowiskiem „Pomór. Ciemna jutrznia"

W Ośrodku Teatralnym RONDO w Słupsku ruszają prace nad słuchowiskiem "Pomór. Ciemna jutrznia". To projekt grupy Materia Prima, wsparty przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w programie Fundusz Patriotyczny - edycja "Niepodległość po polsku" oraz przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

fot. mat. organizatora

Słuchowisko oparte zostanie o wybrane fragmenty kronik średniowiecznych: Galla Anonima, Wincentego Kadłubka, Jana Długosza, Jana z Czarnkowa a także "Kroniki Oliwskiej". Tematyka oscylować będzie wokół postrzegania sytuacji pandemicznej przez pryzmat wybranych wycinków przekazów średniowiecznych i tego, jak w dawnej Polsce postrzegano zjawisko zarazy i jakie obrzędy religijne i tradycje wiązały się z wybuchającymi w dawnych czasach pomorami.

Kroniki z czasów ciemnych wieków będą punktem wyjścia do stworzenia niestandardowego, muzycznego słuchowiska, odchodzącego od linearnej narracji na rzecz struktury bliższej soundartowi wraz z kilkoma utworami muzyczno-wokalnymi na motywach narodowych, religijnych i historycznych, na podstawie polskich kronik średniowiecznych.

Stworzeniem scenariusza i reżyserią słuchowiska zajmuje się aktorka i reżyserka Anna Rau, muzykę tworzy kompozytor i multiinstrumentalista Miłosz Sienkiewicz. Do współpracy grupa Materia Prima zaprosiła również młode artystki z grupy Teatr Osobliwy, łączącej młodzież o różnym stopniu niepełnosprawności, nagrodzone m. in. w ogólnopolskim konkursie teatralnym "The Best Off" 2020.

Premiera słuchowiska planowana jest na 22 czerwca 2022 r. Będzie ono dostępne na kanałach youtube'owych Słupskiego Ośrodka Kultury oraz grupy Materia Prima, a także na platformach streamingowych typu Spotify, Tidal, iTunest, etc.

Źródło:

Materiał nadesłany