EN

19.09.2023, 10:55 Wersja do druku

Słupsk. W listopadzie czwarta edycja festiwalu „Scena Wolności”

Miasto Słupsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku pragną zaprosić Państwa na czwartą edycję festiwalu „Scena Wolności”, który odbędzie się między 17 a 28 listopada 2023 roku. Festiwal jest przeglądem najważniejszych spektakli z całego kraju – zarówno najnowszych, jak i tych, które stały się już legendami teatralnymi. Pokazujemy sztuki zaangażowane społecznie i komentujące aktualną rzeczywistość. Przedstawienia, które przełamują granice – zarówno w podejmowanej tematyce, jak i formie artystycznej. Inscenizacje dramatów polskich autorów, mówiące o Polsce tu i teraz.

fot. mat. teatru

W tym roku zaprosiliśmy spektakle, które często zmieniły historię nie tylko tworzących je artystów, ale często również teatrów, w których powstały.

Tematem aktualnego przeglądu jest kondycja człowieka – artysty. Spektakle, które pokażemy cechuje prostota i bezpośredniość, poszukiwanie w zmieniającym się świecie swojego miejsca przez twórcę. Będą to spektakle powstałe kilka miesięcy temu, ale również przed pięćdziesięciu laty! Będzie zabawnie, wzruszająco, zaskakująco. Zobaczymy najgłośniejszy debiut ostatnich lat – przedstawienie Anny Karasińskiej „Ewelina płacze” z TR Warszawa oraz zdobywcę Grand Prix konkursu Boska Komedia – spektakl „Łatwe rzeczy” tej samej autorki z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. Agnieszka Przepiórska pokaże spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” za który właśnie otrzymała Nagrodę im. A. Zelwerowicza miesięcznika Teatr. W programie znajdą się grane nieprzerwanie od pół wieku przedstawienia B. Schaeffera i M. Grabowskiego „Scenariusz dla trzech aktorów” oraz „Kwartet”. Teatr Nowy Proxima z Krakowa pokaże głośno komentowane przedstawienie „NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zelenskim” a festiwal zamknie prezentacja zdobywcy Grand Prix tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Nowy Teatr podczas imprezy będzie reprezentowała nasza najnowsza premiera - „Gotki” A. Pałygi w reżyserii D. Kopiec przygotowana w ramach konkursu Instytutu Teatralnego „Dramatopisanie”, którego słupski teatr już po raz trzeci jest laureatem.

Przed nami 11 dni wspaniałej przygody ze sztuką. Do zobaczenia w Nowym Teatrze!

Krystyna Danilecka-Wojewódzka
Prezydentka Miasta Słupska

Dominik Nowak
Dyrektor Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku

fot. mat. teatru

PROGRAM:

17 – 19.11 godz. 19:00 „Gotki” A. Pałygi w reż. D. Kopiec - Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku

21.11 godz. 19:00 “Ewelina płacze” autorstwa i w reżyserii A. Karasińskiej - TR Warszawa

22.11 godz. 19:00NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zelenskim” Z. Szczerka w reż. P. Siekluckiego -Teatr Nowy Proxima z Krakowa

24.11 godz. 19:00 „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” P. Rowickiego w reż. A. Gryszkówny – Dom Spotkań z Historią w Warszawie

25.11 godz. 19:00 „Łatwe rzeczy” autorstwa i w reżyserii A. Karasińskiej - Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

26.11 godz. 19:00 „Scenariusz dla trzech aktorów” B. Schaeffera w reż. M. Grabowskiego – Teatr Scena Stu w Krakowie/Agencja Eskander

27.11 godz. 19:00 ”Kwartet” B. Schaeffera w reż. M. Grabowskiego – Teatr Scena Stu w Krakowie/Agencja Eskander

28.11 godz. 19:00 „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” autorstwa i w reżyserii M. Pakuły - Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach (Spektakl odbędzie się na scenie Filharmonii „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku).

Bilety ONLINE

Źródło:

Materiał nadesłany