EN

9.01.2023, 13:12 Wersja do druku

Słupsk. Nowy Teatr im. Witkacego podsumowuje 2022 rok

5 premier, 161 zagranych spektakli dla niemal 30 tysięcy widzów, nagrody, granty, projekty, działania społeczne i edukacyjne. To był owocny rok dla słupskiej sceny! Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku wielkimi krokami wraca do aktywności sprzed wybuchu pandemii. Nie da się ukryć, że Covid co chwile przypomina o sobie również w naszej instytucji a kryzys społeczny i gospodarczy dostrzegalny jest niemal na każdym kroku. Jednak ostatnie 12 miesięcy zamykamy z poczuciem satysfakcji i dobrze wykonanej misji.

fot. mat. teatru

To był pracowity okres w słupskim teatrze. Wiosną 2022 roku przygotowaliśmy premierę spektaklu „Nasz mały PRL” na podstawie książki I. Meyzy i W. Szabłowskiego w reżyserii debiutującej po tej stronie sceny naszej aktorki Moniki Janik. Przedstawienie jest muzyczną podróżą do czasów słusznie minionych – z całym bagażem absurdów, wspomnień, ale również refleksji nad kondycją naszego człowieczeństwa wtedy i dziś. „Nasz mały PRL” został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Spektakl cieszą się ogromnym zainteresowaniem widzów – zarówno w Słupsku, jak i podczas pokazów gościnnych. Na sierpień 2023 roku przygotowujemy skróconą kabaretową wersję tego przedstawienia, którą będziemy Państwu prezentować na plenerowej scenie w ramach „Lata z dobrą energią”.

fot. mat. teatru

Sezon zamknęliśmy komediową premierą „Dekoratora” D. Churchilla w reżyserii P. Pitery. Jest to typowo rozrywkowa propozycja skierowana do widzów poszukujących w teatrze dobrej zabawy i oderwania od problemów dnia codziennego. Spektakl miał premierę 1 lipca i rozpoczął krótką przerwę wakacyjną w Nowym Teatrze. Jednak wakacje nie oznaczają w naszym teatrze „sezonu ogórkowego”! Korzystając z turystycznego charakteru regionu przygotowaliśmy razem z firmą Engie EC Słupsk projekt „Lato z dobrą energią”. Jak co roku przez cały sierpień graliśmy na plenerowej scenie ustawionej na podwórku naszego teatru najbardziej popularne i rozrywkowe tytuły z naszego repertuaru. Plenerowy charakter przedsięwzięcia, ustawienie widowni na leżakach oraz świetna zabawa – to główne wartości tego projektu.

fot. mat. teatru



Scena letnia to niejedyny projekt realizowany przez nasz teatr. Staramy się na bieżąco realizować przedsięwzięcia, które sprawdziły się w latach poprzednich: program „Niania w teatrze” czy spektakle z tłumaczeniem na obce języki bądź język migowy. W 2022 roku przeprowadziliśmy również projekt „Słodkie dramaty – pszczoły na dachu słupskiego teatru”. Dzięki wsparciu Fundacji Orlen przez trzy miesiące gościliśmy ule na naszym budynku. Przygotowaliśmy serię warsztatów dla dzieci, konkursy plastyczne i literackie, transmisję internetową z życia pszczół a przedsięwzięcie zakończyliśmy wypuszczeniem linii miodu teatralnego. Po wakacjach realizowaliśmy kolejne działania edukacyjne. Odbyły się między innymi warsztaty „Strach ma wielkie oczy” mające pomóc młodzieży z walką ze stresem pocovidowym, zajęcia teatralne w języku niemieckim czy mikołajki przygotowane i skierowane do Uchodźców z Ukrainy.

fot. mat. teatru

Próby w do kolejnych produkcji nowego sezonu rozpoczęliśmy już w sierpniu – i to od razu do dwóch spektakli. Spektakl „Grupa krwi” A. Wakulik w reżyserii Macieja Gorczyńskiego powstał w ramach konkursu „Dramatopisanie” realizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Powstało niezwykłe przedstawienie poruszające temat sprawiedliwości społecznej w kontekście klasowego pochodzenia Polaków – jego premiera odbyła się 24 września. Spektakl cieszy się wielką przychylnością prasy i środowiska teatralnego. Entuzjastyczne recenzje „Grupy krwi” ukazały się w najważniejszych polskich czasopismach poświęconych teatrowi.

fot. Magdalena Tramer/mat. teatru

Pod koniec roku natomiast (17 grudnia) pokazaliśmy Państwu premierę spektaklu „Mała Piętnastka – legendy pomorskie” autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana. Spektakl inspirowany jest tragicznym wypadkiem na jeziorze Gardno z 1948 roku – największej tragedii w śródlądowej żegludze naszego kraju. Zginęło wtedy 25 osób, z czego 21 to młode harcerki z zastępu „Mała piętnastka”. W przedstawieniu bierze udział pochodzący ze Słupska i związany z naszym miastem aktor Mariusz Bonaszewski. Warto podkreślić, że to kolejna premiera w 2022 roku realizowana przez nasz teatr w oparciu o pozyskane granty – w tym wypadku z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Teatr.

fot. mat. teatru

W zeszłym roku odbyła się jeszcze jedna, szczególna premiera przygotowana przez zespół Nowego Teatru i Uchodźców z Ukrainy. Przedstawienie „Ciotka Karola” prezentowane było w języku ukraińskim z tłumaczeniem na język polski w formie napisów wyświetlanych nad sceną. Twórcami i uczestnikami tego projektu byli Uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku (3 aktorki, reżyser i autor tekstu, scenografka). W spektaklu grało również troje aktorów słupskiego teatru – ich partie tekstu były z kolei tłumaczone na język ukraiński. Specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia ukraiński reżyser i dramaturg Ihor Chayka przygotował tekst, którego tematem są polsko ukraińskie relacje w kontekście emigracji i wybuchu Wojny w Ukrainie. Również i to przedsięwzięcie powstało dzięki grantowi z programu „Creators for Ukraine” organizowanego przez ZAiKS i CISAC; programowi Rezydencji Artystycznych realizowanemu przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie oraz dzięki programowi prac interwencyjnych realizowanemu przez PCPM – Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

fot. mat. teatru

Premiera „Ciotki Karola” otworzyła wznowiony po dwóch latach covidowej przerwy Festiwal Scena Wolności. Impreza odbyła się między 12 a 27 listopada 2022 roku i była jednym z największych wydarzeń artystycznych Słupska ostatnich lat. Pokazaliśmy lokalnej społeczności (choć nie brakowało również widzów kursujących codziennie do Słupska z Trójmiasta!) największe wydarzenia teatralne z całego kraju. Przegląd rozpoczął Narodowy Teatr Stary z Krakowa ze swoim kultowym już spektaklem "Paw królowej" D. Masłowskiej w reżyserii P. Świątka. Pokazaliśmy również min. głośnego „Wujaszka Wanię” A. Czechowa w reżyserii M. Bogajewskiej z Teatru Ludowego w Krakowie, „Korę. Boską” autorstwa i w reżyserii Katarzyny Chlebny z Teatru Nowego Proxima z Krakowa czy legendarną „Samotność pól bawełnianych” B. Koltesa w reżyserii R. Rychcika z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Impreza zrealizowana została dzięki wsparciu Miasta Słupska oraz Portu Lotniczego im. L. Wałęsy w Gdańsku.

fot. mat. teatru

Rok 2022 był niezwykle trudnym okresem dla kondycji finansowo organizacyjnej naszej instytucji. Teatr utrzymał płynność budżetową i aktywność artystyczną w dużej mierze dzięki wsparciu sponsorów oraz realizowanym projektom grantowym (3 z 5 realizowanych w zeszłym roku premier powstało w oparciu o pozyskane dotacje, podobnie większość projektów edukacyjnych). Jesteśmy najniżej dotowanym teatrem dramatycznym w Polsce, a razem z Teatrem „Tęcza” najniżej dotowaną instytucją kultury w Słupsku. Jednocześnie nasza aktywność i odnoszone sukcesy przewyższają większość instytucji kultury i teatrów. Niezwykle trafnie podsumowała to kapituła przyznająca nam Nagrodę Teatralną Gazety Świętojańskiej z okazji XX-lecia istnienia czasopisma. "Za kreowanie wydarzeń kulturowych i kulturotwórczych w alternatywnych warunkach finansowych" - tak miedzy innymi brzmiało uzasadnienie kapituły przyznającej nagrodę dla Nowego Teatru, który "osiąga spektakularne przewyższenie względem zasobów".

fot. mat. teatru

Swoje piętno na kondycji instytucji odcisnęła również pandemia i towarzyszący jej kryzys gospodarczy. Kilkukrotnie zmuszeni byliśmy odwoływać spektakle z powodu zachorowań, zdecydowanie też spadła frekwencja i ilość wydarzeń w porównaniu z okresem przedcovidowym. W 2022 roku zagraliśmy 161 spektakli (z czego 141 w siedzibie teatru i 20 na wyjeździe) przy średniej frekwencji powyżej 69 %. W Słupsku odwiedziło nas prawie 22 000 widzów, kolejnych 7500 podczas pokazów gościnnych. Jest to wartość niższa o prawie 1/3 (ilość zagranych spektakli) oraz około 10 punktów procentowych (frekwencja) w stosunku do ostatniego zamkniętego roku przed epidemią. Niestety zarówno sytuacja społeczna, jak i gospodarcza nie wskazują, żeby nadchodzący 2023 rok miał przynieść jakąkolwiek poprawę.

Przed nami kolejny rok i nowe wyzwania! Przygotowujemy trzy duże imprezy oraz trzy zaplanowane premiery. Już w grudniu 2022 roku rozpoczęliśmy próby do „Alicji w Krainie Czarów” L. Carrolla w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Produkcja budzi wielkie emocje już od samego początku. W castingu do tego spektaklu wzięły udział aż 152 osoby! Jego premierę planujemy na 19 marca. Spektakl otworzy również przegląd spektakli ostatniego sezonu, który przygotowujemy z Teatrem „Tęcza” oraz Słupskim Ośrodkiem Kultury. „Trzy Teatry” to impreza pokazująca najważniejsze wydarzenia teatralne słupskiej sceny ostatnich miesięcy. W tym roku chcemy, żeby wydarzeniu towarzyszył plebiscyt publiczności na najciekawszego artystę scenicznego minionego sezonu. Przegląd odbędzie się między 21 (Międzynarodowy Dzień Lalkarstwa) a 27 (Międzynarodowy Dzień Teatru) marca.

fot. mat. teatru

W pierwszych dniach kwietnia rozpoczynamy próby do farsy „Akt równoległy” D. Benfielda w reżyserii dyrektora teatru D. Nowaka, której premiera zakończy sezon artystyczny w naszym teatrze. Przez cały sierpień jak co roku będziemy grali dla Państwa w ramach „Lata z dobrą energią” – plenerowej imprezy na dziedzińcu teatru. W wakacje również rozpoczynamy próby do kolejnej produkcji. „Gotki” A. Pałygi w reżyserii D. Kopiec powstaną w ramach III edycji programu „Dramatopisanie” Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie, którego po raz trzeci (!) Nowy Teatr jest Laureatem. Premiera spektaklu odbędzie się 30 września. Jesienią natomiast czeka nas IV edycja Festiwalu Scena Wolności – największej imprezy teatralnej w naszym mieście. Chcemy, żeby tegoroczny festiwal został wzbogacony o formułę konkursową, w ramach której przyznamy zwycięzcom nagrody – „Bursztynowe niedźwiedzie”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne