EN

26.03.2024, 08:55 Wersja do druku

Śląskie. Złote Maski za rok 2023 przyznane

W województwie śląskim corocznie przyznawana jest nagroda teatralna Złote Maski za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Nagroda ta ma długą tradycję; od 1967 r. Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media oraz wojewodowie czterech województw - katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie. Nagrodę przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego w oparciu o rekomendacje komisji artystycznej.

„Złote Maski” w województwie śląskim za rok 2023:

Kategoria SPEKTAKL ROKU „Empuzjon” według powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, koprodukcja ze STUDIO teatrgaleria w Warszawie i z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
 
Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW „Tajemniczy ogród” według powieści Frances Hodgson Burnetta w reżyserii Justyny Sobczyk w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH Hanna Zbyryt za rolę Kustoszki w spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH Adam Hutyra za role: Nikodema Dyzmy w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego i Cześnika Macieja Raptusiewicza w spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH Karol Gaj za rolę Arlekina w spektaklu „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie Pamiętnika Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ Gabriela Legun za rolę Oskara w spektaklu „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego w reżyserii Anny Wieczur w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ Mateusz Znaniecki za rolę Empuzy w spektaklu „Empuzjon” według powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgaleria w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

 Kategoria REŻYSERIA Agata Biziuk za reżyserię spektaklu „Ślub” według powieści Witolda Gombrowicza w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku–Białej. Kategoria SCENOGRAFIA Katarzyna Borkowska za scenografię do spektaklu „Empuzjon” według powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgaleria w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY Szymon Michlewicz-Sowa za choreografię w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA Kaśka Dudek, Karol Gaj, Anna Kandziora, Radosław Lis, Michał Piotrowski, Anna Stępień, Alicja Szymkiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w spektaklu „Zemsta. Dell’arte" Aleksandra Fredry w reżyserii Matteo Spiazzi’ego w Teatrze Gry i Ludzie

Jury nagrody: Michał Centkowski, Tomasz Kordon, Marta Fox,
Maria Kempińska, Magdalena Legendź, Janusz Legoń, Danuta Lubina-Cipińska, Henryka Malicka, Marek Mierzwiak, Marta Odziomek, Waldemar Patlewicz, Tadeusz Piersiak, Joanna
Warońska-Gęsiarz

Źródło:

Materiał własny