EN
30.09.2021, 08:56 Wersja do druku

Śląskie. Na teatralnych afiszach

Koncerty jazzowe, Katowice Tattoo Konwent, spektakle i występ kabaretu - te i inne wydarzenia będą odbywały się w śląskich miastach.

fot. mat. organizatora

Teatr tańca

1 i 2 października, Katowice.

Czym jest pamięć? Co pamięta ciało? Co zarządza pamięcią, procesami zapominania i przypominania? Przestrzenie Sztuki Katowice zapraszają na pokaz "work in progress" spektaklu tanecznego "Anamneza - Przebłyski" w choreografii Jacka Łumińskiego.

- Zaprezentujemy państwu fragment spektaklu, nad którym praca będzie w najbliższym czasie kontynuowana. W spektaklu traktujemy pamięć jako zjawisko kulturowe, a ciało jako swoistego rodzaju zasobnik przechowujący informacje kulturowo/historyczne. Współczesne badania przekonują, że obrazy przeszłości i zapamiętana wiedza o przeszłości są przekazywane i utrzymywane w widowiskach tanecznych, teatralnych i w rytuałach, a pamięć performatywna jest cielesna. Ta cielesna pamięć jest istotnym aspektem pamięci społecznej. W kulturach eurocentrycznych ten aspekt był poważnie zaniedbywany. Spektakl „Anamneza - przebłyski" jest próbą odwołania się do pamięci cielesnej – performatywnej - zapowiadają twórcy.

Pokazy odbędą się w instytucji Katowice Miasto Ogrodów 1 i 2 października, godz. 18.30. Wstęp wolny.

„Paranienormalni" charytatywnie

1 października, Wodzisław Śląski

W piątek 1 października przypada „Światowy dzień uśmiechu", akurat tego dnia w ramach trasy #VIPTOUR kabaret Paranienormalni wystąpi w Wodzisławiu Śląskim. Artyści pomyśleli, że warto podzielić się uśmiechem szerzej - nie tylko z widzami spektaklu. W związku z tym cały dochód ze sprzedaży biletów kabaret przeznaczy na lokalny cel charytatywny. I tak wesprą Wodzisławską Placówkę Wsparcia Dziennego "Dziupla", która na co dzień wspiera potrzebujące rodziny, dzieci i młodzież w zakresie wsparcia psychologicznego czy pedagogicznego.

Grupa zaprezentuje swój najnowszy program „Bez znieczulenia". Widzów zaskoczą zupełnie nowe historie i postaci. Ten program to nie tylko mieszanka pandemicznych historii, ale również spotkanie się z tematami, które bliskie są każdemu. Jak nie zwariować we współczesnym świecie? Jak znaleźć miłość w internecie i zagrać w reklamie z największymi gwiazdami kina? I najważniejsze. Czy teściowa to też rodzina? „Bez znieczulenia" to szczepionka na wirus gorszego nastroju. Na pewne rzeczy nie można być przygotowanym. Na przykład na globalną pandemię czy tornado z hormonów 15-latka. Dlatego niektóre sytuacje trzeba przeżyć w życiu bez znieczulenia. 15 lat to trudny wiek nastolęctwa, a tyle właśnie kończą Paranienormalni. Co robi 15-latek w obliczu pandemii jeśli jest kabaretem? Odpowiedź jest prosta - obraca wszystko w żart!

Kabaret Paranienormalni wystąpi w Wodzisławskim Centrum Kultury 1 października o godzinie 17.30. Bilety - 70 zł.

fot. mat. teatru

Komedia sensacyjna

3 października, Ruda Śląska

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza w niedzielę na komedię "Pół na pół", w której wystąpią znani aktorzy - Piotr Polk i Piotr Szwedes.

Dwaj przyrodni bracia, Robert i Dominik, zupełnie serio rozważają ten dylemat. Realizacja ich życiowych planów i marzeń stoi pod znakiem zapytania, dopóki... żyje ich matka. Wbrew pozorom bracia nie są wcale bezdusznymi potworami czyhającymi na śmierć biednej matki staruszki. Rzeczywistość przedstawiona we współczesnej hiszpańskiej komedii jest o wiele bardziej skomplikowana, a historia relacji łączącej braci z matką jest opowiedziana w sposób przewrotny i bardzo... śmieszny. Obok śmiechu sąsiadują też: napięcie i groza, godne mistrza gatunku – Alfreda Hitchcocka.

Jak napisał jeden z hiszpańskich krytyków teatralnych: „to dramat przebrany za komedię". Prawie farsowa forma wypełniona jest problemami naprawdę dużego kalibru. Świetnie napisane, błyskotliwe i zabawne dialogi, wyraziście nakreślone postacie. Piętrowe kłamstwa, zwroty akcji i mnóstwo bardzo czarnego humoru. Reżyser Malajkat i dwóch aktorów Polk i Szwedes nie biorą jeńców.

Tekst został przetłumaczony na portugalski i angielski, w marcu 2014 r. odbyła się premiera w Nowym Jorku, w listopadzie w Nowym... Sączu. Hiszpańską wersję sztuki obejrzało już ponad pół miliona widzów.

Bilety: 75 zł, początek o godz. 16.30.

Jubileusz

3 października, Sosnowiec

Zespół Raz, Dwa, Trzy z charyzmatycznym liderem Adamem Nowakiem świętuje od jakiegoś czasu 30-lecie działalności, co znaczy, że występuje z koncertami w różnych zakątkach Polski. To formacja, która w tylko sobie znany sposób potrafi łączyć literaturę z muzyczną finezją. Stworzyli swój własny, charakterystyczny i rozpoznawalny muzyczno-literacki język. Grupa wystąpi w niedzielę w sosnowieckiej Muzie. Tej jesieni zobaczymy ich także w innych miastach Śląska m.in. w Cieszynie, Bytomiu, Gliwicach i Chorzowie.

fot. mat. teatru

"Out of structure" w Rozbarku

7 października, Bytom

W czwartek 7 października o godz. 19 na scenie Cechowni, Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark swoją premierę będzie miał spektakl "Out of structure". Autorką koncepcji, choreografii i reżyserką jest Anna Piotrowska, dyrektorka bytomskiego teatru.

Strukturalno-niestrukturalne cielesne poszukiwania przywiodły reżyserkę do okresu baroku – pełnego dziwności, nietypowości, swoistej awangardy, w bogactwie ozdób, w symbolice tzw. „perły o nieregularnych kształtach". Artystka - odnosząc się do barokowych idei racjonalizmu i empiryzmu, które wypełniając kształt, idealnie się uzupełniają - tworzy porządek i formę spektaklu, zaprzeczając przy tym samemu tytułowi przedstawienia. Mądrość uzyskiwana dzięki potędze umysłu, łączy się z poznawaniem świata przez zmysły i doświadczenie. Rodzi się otwartość na ludzką zmysłowość i erotykę, które w drodze procesu, zostały wyłonione spod skóry spragnionego struktury i organizacji oraz zblokowanego i zamkniętego w niezrozumieniu ciała.

Spektakl w swojej pierwszej odsłonie realizowany był w 2018 roku w ramach projektu edukacyjnego Mufmi_Rozbark 2018 przez Fundację Wielki Człowiek w kooperacji z Anną Piotrowską i był pierwszą oficjalną premierą teatru „mufmi" na Śląsku. Produkcja została zrealizowana we współpracy Fundacji Wielki Człowiek i Fundacji Rozwoju Tańca_eferte przy wsparciu Teatru Rozbark i Teatru Śląskiego.

Inauguracja sezonu

7 października, Katowice

W czwartek Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zainauguruje sezon artystyczny. Co w programie? Wielkie, znane dzieło, czyli IX Symfonia Beethovena z udziałem m.in. Andrzeja Lamperta, Ewy Tracz i Szymona Komasy w roli solistów.

Tytuł oryginalny

Koncerty, spektakle teatru tańca, kabaret. Ciekawe wydarzenia w miastach

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Katowice online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.