EN

28.05.2021, 15:21 Wersja do druku

Śląskie. Komedia, opera, dyplom, spektakl muzyczny - wysyp premier

Spektakl muzyczny na podstawie twórczości Nohavicy, dyplom studentów Wydziału Teatru Tańca krakowskiej AST, komedia XIX-wieczna wg Gogola i opera Pucciniego o miłości. W sobotę 29 maja w teatrach szykuje się kilka ciekawych premier. Będzie je można obejrzeć także w niedzielę i w późniejszych terminach, jeszcze przed końcem sezonu.

fot. Artur Wacławek

"Piekło i Raj" w Rozrywce

W Teatrze Rozrywki w Chorzowie zobaczymy „Piekło i raj" – muzyczny spektakl w reż. Krzysztofa Prusa wg piosenek Jaromira Nohavicy, czeskiego pieśniarza, który w Polsce ma mnóstwo fanów.

Jego bohaterem będzie mężczyzna po przejściach, który – zwiedzając muzeum – odkryje, że nie widzi sensu w życiu. Pójdzie więc do knajpy, by go tam poszukać, a później, gdy zapadnie w sen, przeżyje swe życie jeszcze raz, zaś Anioł, Diabeł i Śmierć pomogą mu odkryć to, co ważne.

- Temat główny, czyli kryzys wieku średniego, przekładamy sobie na istniejące w naszej kulturze obrazy i pojęcia. Na Diabła i Anioła – skoro każdy z nas ma Anioła Stróża, to pewnie ma i Diabła Stróża. No i na Śmierć, która – jak śpiewa Nohavica – jest wszechobecna. Nasz bohater zmaga się z tymi trzema postaciami, co do których nie wie z jakiego pochodzą świata, ale one mu to wytłumaczą w odpowiednim momencie, kiedy go spotka to, co każdego spotkać musi. Wbrew pozorom spektakl jest chwilami zabawny - mówi Krzysztof Prus, reżyser spektaklu.

I dodaje:

- Co jest istotne – bardzo nam zależało na tym, żeby to nie był koncert przebojów Jaromira Nohavicy, lecz by był to spektakl teatralny, gdzie jest ważna muzyka, ważny jest tekst, bardzo ważne są obrazy. Dużą wagę przywiązujemy do kształtu plastycznego tego przedstawienia, chcemy stworzyć swoisty sen sceniczny. Wszystko właściwie rozgrywa się w śnie głównego bohatera, stąd odpowiednia scenografia, stąd bardzo precyzyjne światła. Ale najważniejsze jest aktorstwo, bo w teatrze najważniejszy jest aktor, i nad tym najciężej pracujemy.

"Flying fish" w Rozbarku

W Teatrze Rozbark w Bytomiu studenci IV roku Wydziału Teatru Tańca (krakowskiej AST) pokażą nam swój dyplom „Flying fish" z choreografią Ferenca Fehera.

– Moim celem było wykorzystanie kreatywności i umiejętności tancerzy z uwzględnieniem mojej wiedzy oraz stylu. Spektakl opowiada o „latających rybach", które rodzą się i współistnieją. Poruszają się, tańczą, skaczą i latają razem. Całość doprawiona została odrobiną humoru – informuje Feher. Zatańczy prawie trzydziestu młodych tancerzy!

fot. Jeremi Astaszow

"Ożenek" w Mejskim

W Teatrze Miejskim na afiszu zagości „Ożenek" Mikołaja Gogola w reż. Pawła Aignera. Choć utwór Mikołaja Gogola jest satyrą na obyczajowość XIX-wiecznej Rosji, to wciąż jest aktualny, gdyż ludzie się raczej nie zmieniają.

– Ponieważ mamy młody zespół, zainteresował mnie trochę inny temat - główny bohater nie chce się żenić, lecz jego starokawalerstwo wynika tutaj z innego powodu, którego na razie nie zdradzamy. Ale podobnie jak w rosyjskim teatrze, smutek zawsze miesza się ze śmiechem i jego przesłanie jest głębsze, niż mogłoby się wydawać po pierwszym odczytaniu. Nasza inscenizacja zakłada dość duży ruch scenografii, nie zdradzając szczegółów, myślę, że będzie można to nazwać widowiskiem. Zobaczymy nieco teatru formy, trochę metafizyki i dużo rosyjskiego humoru. Postacie są skrajnie dziwaczne – mówi reżyser. 

"La Rondine" w Operze Śląskiej

A w Operze Śląskiej w Bytomiu odbędzie się premiera dzieła „La Rondine", którego reżyserem jest Bruno Berger-Gorski, a kierownictwo muzyczne objął Yaroslav Shemet. Myślą przewodnią opery będzie oddanie znaczenia prawdziwej miłości oraz refleksje nad historią tego utworu oraz biografią kompozytora – Giacoma Pucciniego.

„Puccini zmieniał tę operę trzy razy, jednak nie udało mu się znaleźć odpowiedniego opisu MIŁOŚCI. Zgaduję, że z podobną rozterką mógł mierzyć się w życiu prywatnym. (…) „La Rondine" jest zatem refleksją nad życiem jednego z najważniejszych kompozytorów początku XX wieku szukającego odpowiedzi na pytanie o istotę miłości. Odpowiedzi tej udziela sama muzyka na końcu tego wspaniałego arcydzieła"- informuje reżyser opery. 

Spektakl jest koprodukcją z Meininger Staatstheater / Kulturstiftung Meiningen-Eisenach zrealizowaną w Niemczech w 2019 roku.

Tytuł oryginalny

Komedia, opera, dyplom, spektakl muzyczny. Wysyp premier w śląskich teatrach

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.