EN

6.10.2020, 13:18 Wersja do druku

Skierniewice. "#masterOFFteatr": premiera kursu online Pawła Urbanowicza

Teatr Realistyczny zaprasza na premierę online 6-odcinkowego kursu autorstwa Pawła Urbanowicza. "Wstęp do metody Ciała Prawdziwego" to cykl krótkich filmów ukazujących, w jaki sposób aktor może myśleć o swoim ciele podczas pracy twórczej.

fot. mat. teatru

Aktorzy teatru tańca czerpią z praktyk stosowanych zarówno w teatrze dramatycznym jak i w tańcu współczesnym. W 6 krótkich odcinkach pokażemy Wam, w jakim punkcie te dziedziny sztuki mogą się ze sobą stykać i czerpać z siebie nawzajem. Wynikiem takiego połączenia jest aktorstwo w pełni wykorzystujące potencjał ciała i umysłu aktora.

Startujemy 6 października o 18.00 – zapraszamy na spotkanie live na stronie Teatru Realistycznego na Facebooku prowadzone przez twórczynię projektu – Katarzynę Pągowską.

Chcecie poznać Pawła i dowiedzieć się więcej o jego kursie? Dołączcie do nas! Będziecie mogli też zadawać w komentarzach swoje pytania.
Po spotkaniu filmiki będą dostępne bezpłatnie na Youtubie na kanale https://www.youtube.com/user/teatrrealistyczny

Jak ich użyć?

Nic prostszego! Masz kilkanaście wolnych minut i pokój do dyspozycji?

Krok 1: Wchodzisz na Youtube na kanał Teatru Realistycznego https://www.youtube.com/user/teatrrealistyczny
Krok 2: Odpalasz filmik na jakimkolwiek urządzeniu i podążasz za instrukcjami!
Krok 3: Odcinki możesz zatrzymywać w dowolnym momencie, powtarzać ćwiczenia i iść dalej, kiedy będziesz czuć się gotowy/-a.
Uwaga! Do tych ćwiczeń nie potrzeba grupy ani partnera, nie potrzeba też sali teatralnej ani specjalnego sprzętu. Wystarczy chwila czas i Twoje chęci!

Dlaczego nagraliśmy ten kurs?

Większość problemów, z jakimi zmagają się początkujący aktorzy, wynika z niezrozumienia w jaki sposób nasze ciało funkcjonuje na co dzień. Jako aktorzy-tancerze uczymy się, jak ważne jest wsłuchiwanie się w samych siebie - w pojawiające się w nas potrzeby, lęki, chęci, czasem wręcz żądania. Gdy szanujemy swoje ciało, rozumiemy i dopuszczamy je do głosu w naszej pracy twórczej, nagle drzwi do świata uczuć i emocji same otwierają się przed nami na oścież. Poprzez te filmiki chcemy podzielić się z Wami naszą wiedzą, abyście sami mogli doświadczyć, co to znaczy "Ciało Prawdziwe".


fot. maciejkuzminski.com

Paweł Urbanowicz:

Jestem aktorem-tancerzem, absolwentem PWST w Krakowie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, współzałożycielem Vagabond Physical Collective oraz Living Space Theatre. Jako freelancer współtworzę spektakle niezależnych twórców (m.in. Macieja Gorczyńskiego, Jakuba Lewandowskiego, Macieja Kuźmińskiego, Paula Bargetto, Wojciecha Mochnieja).

Od 16 roku życia szkolę się w prowadzeniu warsztatów teatralnych i ruchowych. Prowadziłem m.in. zajęcia aktorskie dla dzieci i młodzieży w ramach cyklicznych akcji street-workingowych w rodzimych Suwałkach, a w latach późniejszych podczas takich festiwali jak: Suwalskie Teatr-Akcje, Międzynarodowe Spotkania z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza”, Festiwal Ognia w Ostródzie, Slot Fest w Krakowie, Wtoopa - Ogólnopolskie Spotkania Teatralne, Guangdong Dance Festival (Chiny). Aspirując do pracy jako pedagog, odbyłem podczas studiów na Wydziale Teatru Tańca szereg asystentur - w tym trzykrotną u prof. Jana Peszka, u prof. Jerzego Święcha, dr Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej oraz Edana Gorlickiego (Izrael). Wyreżyserowany przeze mnie spektakl “Lorem Ipsum” naszej grupy Vagabond Physical Collective zdobył uznanie m.in. komisji Polskiej Platformy Tańca 2019, konkursu na najlepszy spektakl teatru niezależnego “The Best OFF 2019”, czy programów "Scena dla Tańca 2019” Instytutu Muzyki i Tańca oraz “Teatr Polska 2019” Instytutu Teatralnego.
Pod wpływem zebranych doświadczeń wypracowałem autorską metodę warsztatu i treningu aktorskiego pn. “Ciało Prawdziwe”.

Nagrania zrealizowane dzięki uprzejmości "Kontakt. Przestrzeń Ruchu, Tańca i Muzyki"
Organizatorem jest Fundacja Teatr Realistyczny.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.
Patronat medialny nad projektem objął portal e-teatr.pl oraz off-teatr.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne