EN

4.05.2021, 08:28 Wersja do druku

Sejny/Warszawa. Krzysztof Czyżewski odebrał Nagrodę Obojga Narodów

fot. Dominik Kulaszewicz/PAP

Nagroda Obojga Narodów przyznawana jest przez Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej. 3 maja odebrał ją Krzysztof Czyżewski - współtwórca Ośrodka "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze.

Nagroda ta przyznawana jest za znaczący wkład we współpracę Polski i Litwy autorom dzieł literatury i sztuki, wydawcom, naukowcom, ludziom kultury. Oprócz inicjatora i współtwórcy Ośrodka "Pogranicze" Krzysztofa Czyżewskiego w tym roku Nagroda Obojga Narodów trafiła do: historyka Jana Malickiego, pisarki Kristiny Sabaliauskaite, tłumacza i pedagoga Eduardasa Piurko.

Krzysztof Czyżewski jest pisarzem, reżyserem i animatorem działań międzykulturowych, także inicjatorem programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie, Afryce Północnej i innych pograniczach świata. Ponadto jest wykładowcą wielu uniwersytetów w Europie i USA.

Nagroda Obojga Narodów przyznawana jest przez Prezydium Zgromadzenia Poselskiego Sejmu Republiki Litewskiej i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, jest to organ powstały 2 lipca 1997 r. jako forum wspólnej polityki regionalnej, międzynarodowej i stosunków dwustronnych. Nagrodę tę w poprzednich latach otrzymali także m.in.: Czesław Miłosz, Tomasz Venclova, Jerzy Kłoczowski.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Źródło:

Białystok Online

Link do źródła