EN
18.02.2022, 15:20 Wersja do druku

Sejny. Małgorzata Sporek-Czyżewska odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi dla Litwy

Inne aktualności

Małgorzata Sporek-Czyżewska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi dla Litwy. To wydawczyni książek litewskich autorów, współzałożycielka i dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie i wydawnictwa "Pogranicze".

Małgorzatę Sporek-Czyżewską uhonorowano w mijającym tygodniu przy okazji obchodów 104. rocznicy podpisania uchwały Rady Litewskiej w sprawie odrodzenia niepodległego demokratycznego państwa ze stolicą w Wilnie. Odznaczenie wręczał prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Jak przywołuje „Kurier Wileński", mówił on przy tej okazji podczas uroczystej ceremonii: "Jedność nie przychodzi sama, nie można jej zdobyć ani wprowadzić dekretami. Trzeba się do niej przygotować. Nauczyć się nie tylko słuchać, ale także słyszeć. Wyciągnąć dłoń do kogoś, z kim się nie zgadzamy, aby zobaczyć znaczenie i moc tego, co łączy nas dzisiaj i co połączy nas jutro".

Wśród odznaczonych, którzy wnieśli swój wkład w życie współczesnej Litwy, była trójka Polaków.

Poza uhonorowaną Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi dla Litwy Małgorzatą Sporek-Czyżewską Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi dla Litwy został odznaczony choreograf Krzysztof Jan Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, który w latach 2017 - 2020 był dyrektorem artystycznym baletu w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Wilnie. Odznaczenie otrzymał też prof. Bogdan Witold Szlachta, założyciel Centrum Studiów Litewskich na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tytuł oryginalny

Małgorzata Sporek-Czyżewska odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi dla Litwy

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Białystok” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

mach

Data publikacji oryginału:

18.02.2022