EN

17.03.2022, 15:27 Wersja do druku

Sejny. Koncert charytatywny dla uchodźców-artystów z Ukrainy

Koncert charytatywny pt. „Solidarni z Ukrainą” odbędzie się w czwartek wieczorem w Galerii Biała Synagoga w Sejnach. Koncertowi towarzyszyć będą prezentacje prac i twórczości przybyłych z Ukrainy uchodźców, wśród których są artyści, poeci, ludzie teatru i mediów.

fot. mat. organizatora

Ośrodek Pogranicze – sztuk, kultur i narodów w Sejnach, który jest organizatorem koncertu poinformował, że spotkanie ma charakter charytatywny, a zebrane środki przeznaczone zostaną na wsparcie pobytu uchodźców z Ukrainy na Sejneńszczyźnie, który powinien trwać tak długo, jak będzie to konieczne.

„Dotarli na Sejneńszczyznę z Kijowa, Charkowa, Doniecka, Lwowa, Chersonia i innych miejscowości objętych wojną z rosyjskim agresorem. Są wśród nich matki z dziećmi w rożnym wieku, których bliscy pozostali w ojczyźnie by walczyć. Są wśród nich poetki i animatorki kultury, artystki i artyści sztuk wszelakich, ludzie teatru i mediów” – poinformowało Pogranicze.

Dyrektor ośrodka Krzysztof Czyżewski powiedział PAP, że chce ich przedstawić sejneńskiej społeczności. „Chcemy ich posłuchać i zrozumieć. Zapraszamy na koncert uchodźców z całej Sejneńszczyzny, wszystkich zawodów, nie tylko artystów” – dodał.

Podczas spotkania zebrani będą czytać wiersze, słuchać muzyki i opowieści, poznawać twórczość gości z Ukrainy, a także marzenia, które chcieliby zrealizować z naszą pomocą. Ośrodek planuje, by pobyt w Polsce dawał im nie tylko schronienie, ale także możliwość twórczej, czasem wspólnej pracy z mieszkańcami.

Czyżewski poinformował, że osoby, które mieszkają w Krasnogrudzie k. Sejn mogą prowadzić w Międzynarodowym Centrum Dialogu swoje pracownie artystyczne np. malowania na szkle, czy na płótnie.

Ośrodek Pogranicze nagrał z uchodźcami film w Krasnogrudzie, który zostanie zaprezentowany podczas koncertu.

Międzynarodowe Centrum Dialogu w odrestaurowanym dworze w Krasnogrudzie zostało otwarte w 2011 roku, w dniu 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza. Placówka ma służyć dialogowi międzykulturowemu. Misją centrum jest działanie na rzecz budowania takiego dialogu.

XVII-wieczny dwór w Krasnogrudzie leży tuż przy granicy polsko-litewskiej, w starym parku, nad jeziorem Hołny. Przed wojną był własnością rodziny Czesława Miłosza ze strony matki. Jest to miejsce, z którym noblista czuł się mocno duchowo związany, gdzie często przyjeżdżał na wakacje.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne