EN

30.08.2022, 15:27 Wersja do druku

Rzeszowskie Trans/Misje. Goście z 12 krajów i cień wojny

Koncert solidarności polsko-ukraińskiej na dziedzińcu Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie uwieńczył 05. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Trans/Misje – Trójmorze’22.


Festiwal trwał 10 dni, od 19 do 28 sierpnia, i gościli na nim artyści 12 państw Europy Środkowo–Wschodniej. Gościem specjalnym była Ukraina. O wojnie toczącej się na jej terytorium wspominano w tych dniach wielokrotnie, a wzruszającym pytaniem o gotowość do obrony wartości zachodniego świata była premiera sztuki Friedricha Dürrenmatta „Wizyta starszej pani” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Wystawiona przez Teatr Siemaszkowej zostaje w Rzeszowie na cały teatralny sezon.

Tu jest Zachód. Świat oparty na wartościach chrześcijańskich. Tu potomkowie Greków i Rzymian. Tu ideały i wartości, a prawa jednostki święte… - mówią w pierwszej chwili mieszkańcy miasteczka Gülen. Ale Klara za długo już żyje i jest zbyt bogata, by uwierzyć ich deklaracjom. – A ja poczekam - mówi, bo wie, że sprawiedliwość można sobie kupić. Koniunktura gospodarcza za jedno morderstwo? Wspaniałej zachodniej cywilizacja jest już nie raz zdarzało się płacić tą walutą, która wciąż jest w obiegu – dlatego napisany ponad 60 lat temu przez Friedricha Dürrenmatta dramat „Wizyta starszej pani” w reżyserii Roberta Czechowskiego, w którym główne role zagrali Anna Demczuk i Robert Chodur, a jednocześnie zabłysnęło wielu aktorów ambitnego zespołu Teatru Siemaszkowej, tak bardzo poruszył gości premiery. Właśnie nią, w cieniu wojny na Ukrainie otwarto 19 sierpnia Festiwal Trans/Misje – Trójmorze’22. Rozbudziła ona apetyty publiczności na kolejne dni festiwalu, który wydaje się, że w Rzeszowie zadomowił już na dobre.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Rzeszowskie Trans/Misje. Goście z 12 krajów i cień wojny

Źródło:

„Biznes I styl” online
Link do źródła

Autor:

Alina Bosak

Data publikacji oryginału:

30.08.2022