EN

3.07.2024, 17:12 Wersja do druku

Rzeszów. W piątek rozpocznie się 7. Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna”

7. Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna” nawiązujący do idei sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych artystów XX w., rozpocznie się w piątek wieczorem w Teatrze Przedmieście w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do niedzieli. Wstęp wolny.

fot. mat. organizatora

Jak wyjaśniła pomysłodawczyni festiwalu Aneta Adamska-Szukała, szefowa Teatru Przedmieście z Rzeszowa, który jest gospodarzem wydarzenia, „Buda Jarmarczna” nawiązuje do idei sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa.

„Twórczość Kantora cały czas jest elementem wiążącym nasz festiwal. Stanowi inspirację i motywację do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów. Nie koncentrujemy się jednak na samej sztuce mistrza, raczej proponujemy spektakle w duchu występów wędrownych trup teatralnych, inspirowanych ludowością i sztuką jarmarczną, bliską Kantorowi” – zauważyła Adamska-Szukała.

Dodała, że każdego roku w wydarzeniu biorą udział twórcy polskiej sceny niezależnej. Na „Budzie Jarmarcznej” gościli już m.in.: Teatr Witkacego z Zakopanego, Teatr Cinema, Teatr Nikoli, Teatr A3, Teatr Brama, Teatr Pantomimy MIMO, Carlo Roselli z Włoch, Ziuta Zającówna, Arti Grabowski.

W programie tegorocznej edycji „Budy Jarmarcznej” znalazło się pięć wydarzeń artystycznych.

Festiwal rozpocznie w piątkowy wieczór koncert „Występne piosenki”, w którym aktorzy Teatru Przedmieście oraz przyjaciele wykonają, głównie w rytmie tanga, liryczne, autorskie kompozycje Anety Adamskiej-Szukały oraz poezję śpiewaną m.in. Haliny Poświatowskiej, Bolesława Leśmiana, w aranżacji i do muzyki Jakuba Adamskiego.

Kolejnego wieczoru publiczność będzie mogła zobaczyć lalkowy monodram „Romans” w wykonaniu niezależnej artystki Natalii Sakowicz, poruszający temat międzyludzkich relacji, samotności, uzależnienia od drugiego człowieka.

Kolejną festiwalową propozycją będzie „Nowa sztuka zakopiańska”, którą w plenerze zaprezentuje teatr alternatywny z Nowej Soli „Terminus A Quo”. Jest to spektakl o miłości dwojga ludzi z Podhala: Janicka i Haliny, ukazujący - poprzez postawy kochanków - dwa różne światy, które do siebie nie pasują, które od siebie się oddalają. Jest to obraz rzeczywistości polskiego społeczeństwa, które stoi przed wyborem, jaką drogą powinno się wędrować by osiągnąć, to co wartościowe w życiu każdego człowieka.

Ostatniego festiwalowego dnia gospodarz imprezy pokaże autorskie przedstawienie „Śpiewająca z Wilczkami”. Spektakl opowiada historię życia i twórczości Heleny Wilczek, ostatniej żyjącej ze słynnej „Kapeli Wilczków” z Rakszawy, wsi o bogatych tradycjach włókienniczych, gdzie przenikają się elementy dawnej kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków. Jest to zapis wspomnień najważniejszych wydarzeń z życia Heleny Wilczek - w przedstawieniu wystąpi zresztą sama 87-letnia bohaterka. Ważnym elementem spektaklu jest muzyka grana na żywo przez muzyków teatru, na podstawie zapisów oryginalnych pieśni w starych zeszytach, a wszystko ubarwione jest starymi fotografiami i materiałami archiwalnymi.

Na zakończenie „Budy Jarmarcznej” warszawski Teatr Pantomimy „Mimo” pokaże w niedzielny wieczór premierowy spektakl „Cafe Silencio”. Ten plenerowy spektakl przeniesie widzów do serca kawiarenki, która czasy świetności ma już za sobą, ale wciąż pojawiają się tam różni goście, każdy z własną historią i charakterem.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc, tel.: 667 714 730.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach programu „Całoroczna działalność kulturalna”.

Źródło:

Materiał nadesłany