EN

20.10.2020, 15:08 Wersja do druku

Rzeszów. W Masce czytanie performatywne sztuki online

Inne aktualności

Czytanie performatywne „Zamku z kart” to najnowsza propozycja Teatru Maska w Rzeszowie, która będzie miała premierę online w piątek w ramach przedsięwzięcia „Mask@ w sieci”.

Jak informuje rzeszowski Teatr Maska „Zamek z kart” to sztuka poruszająca temat uprzedzeń i nietolerancji wobec osób niepełnosprawnych. Fabuła sztuki jest inspirowana baśnią Andersena o dzielnym ołowianym żołnierzyku.

„Dramat przełamuje wiele tematów tabu, w tym także poczucie konieczności wpisywania się w cudze oczekiwania, wyobrażenia, przyjmowania narzucanych ról społecznych i konwenansów. Inne, drugoplanowe wątki dramatu to prawa zwierząt i ochrona środowiska. (…) Twórcy zajmują zdecydowane stanowisko i podejmują próbę walki z nietolerancją wobec osób niepełnosprawnych” – opisuje sztukę rzeszowska „Maska”.

Czytanie performatywne odbędzie się w ramach przedsięwzięcia „Mask@ w sieci”, którego hasłem przewodnim jest „Wszystko da się naprawić”

Jak wyjaśniają twórcy, hasło przewodnie odnosi się bezpośrednio do relacji międzyludzkich.

„W tym trudnym dla wszystkich czasie zadajemy pytanie o potrzebę bliskości, czułości i empatii dla drugiego człowieka. Pragniemy nawołać odbiorców do dialogu i otwartości – odpowiedzi na pragnienia nie zawsze wyartykułowane, jakimi są marzenia o przyjaźni i byciu zrozumianym” – wyjaśnia teatr.

Premiery online „Maski” odbywają się na jej kanale YouTube. Przedsięwzięcie „Mask@ w sieci” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. 

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne