EN

7.09.2023, 12:24 Wersja do druku

Rzeszów. Teatr im. Wandy Siemaszkowej otwiera nowy sezon 2023/2024

Mimo trwających prac remontowych i przygotowań do budowy nowej sceny, Teatr im. Wandy Siemaszkowej nie zwalnia tempa. Nowy sezon rzeszowska scena otworzy bogatym repertuarem wydarzeń, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. 

fot. Maciej Rałowski

Przed nami przegląd spektakli najlepszych teatrów offowych w Polsce, czytania aktorskie nowych tekstów dramatycznych, kolejna odsłona Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat oraz koncert z piosenkami do wierszy Wisławy Szymborskiej.

Pierwszą propozycją na nowy sezon jest – znany już rzeszowskiej publiczności i organizowany od czterech lat – festiwal OFF RZESZÓW. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 17-21 września i będzie doskonałą okazją do zapoznania się z twórczością topowych artystów niezależnych z całej Polski. Katarzyna Knychalska, pełniąca funkcję kuratorki festiwalu, zaprosiła do Rzeszowa pięć spektakli: „VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA” Fundacji Performa, „Faktoria przyjemności” Fundacji Mikro Teatr, „Invisible” Grupy Coincidentia, „Very Funny” autorstwa Patrycji Kowańskiej i Dominiki Knapik oraz „Coś z Nietzschego” Teatru Brama.

W pierwszy weekend po zakończeniu festiwalu OFF RZESZÓW, w dniach 22-24 września Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza na Scenę Fresh, czyli czytania performatywne nowych tekstów dramatycznych, które odbywać się będą w Biurze Wystaw Artystycznych. Będzie to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z nową polską dramaturgią w wydaniu prapremierowym – żaden z tekstów, które zostaną zaprezentowane, nie miał jeszcze swojej scenicznej realizacji. Młodzi aktorzy przeczytają teksty: „Zmęczone” Darii Sobik (tegoroczna finalistka 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej) w reżyserii Pameli Leończyk, „Podbrzusze” Konrada Sikory w reżyserii Katarzyny Dudzic-Grabińskiej oraz „D10S” Sandry Szwarc w reżyserii Moniki Jarosińskiej.

Również 22 września miłośnicy literatury będą mogli wziąć udział w kolejnej odsłonie Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat. Spotkanie zatytułowane
„Historia odkrywana na nowo. Literatura i film” będzie okazją do rozmowy z Ałbeną Grabowską – autorką bestsellerowej powieści „Stulecie winnych” oraz Wacławem Holewińskim – pisarzem, prawnikiem, wydawcą, autorem trylogii „Pogrom 1905”, „Pogrom 1906”, „Pogrom 1907”. Spotkanie poprowadzi dyrektor programowy festiwalu, poeta i tłumacz – Jakub Pacześniak.

Dla tych jednak, którym bliższa jest poezja i muzyka, Siemaszkowa przygotowała specjalne wydarzenie zatytułowane „Loteryjka u Pani Wisławy”, czyli koncert z autorskimi piosenkami do wierszy Wisławy Szymborskiej w wykonaniu pieśniarek i piosenkarek (także aktorek) z Rzeszowa, który odbędzie się 24 września w Rzeszowskich Piwnicach. Zaśpiewają m.in. Gaba Janusz (również w roli kompozytorki), Monika Adamiec, Justyna Król, Natalia Szott, Dagny Mikoś i Małgorzata Pruchnik-Chołka, a towarzyszyć im będą kompozytorzy: Piotr Madura, Krzysztof Mroziak i Tomasz Jachym, którzy w mistrzowski sposób połączą teksty noblistki z melodią. Ze sceny Rzeszowskich Piwnic usłyszmy wiersze: „Portret kobiecy”, „Cebula”, „Kałuża”, „Rachunek elegijny” i wiele innych.

We wrześniu i październiku nadal trwać będzie projekt Scena Wędrowna, dzięki któremu Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie dociera ze swoimi spektaklami do miejsc z różnych zakątków naszego regionu, w których nie funkcjonuje regularna scena. Tym razem zaprezentowane zostaną cztery tytuły: „Tańcz mnie. Cohen”, „Chory z urojenia”, „Następna do raju” oraz „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”, który zrealizowany został w 2018 r. z inicjatywy Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR. Pokazany zostanie w ramach specjalnej trasy, zorganizowanej z okazji beatyfikacji Rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września 2023 roku w Markowej.

W międzyczasie w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rozpoczęła się także rezydencja artystyczna młodej fotografki, Wiktorii Cieśli, która z aparatem odwiedza niedostępne dotąd dla oka widza zakamarki teatru. W ramach programu Przestrzenie Sztuki trwają również działania/wydarzenia warsztatowe, m.in. ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wśród nauczycieli i młodzieży z podkarpackich szkół kolejna edycja programu TEATR W SIECI/ NATENCZAS. Do realizacji autorskiego projektu pn. „SUPERBOHATER – Co by było gdyby…” z pasjonatami teatru w Ustrzykach Dolnych, Przemyślu i Dynowie przygotowuje się Przemysław Buksiński – reżyser, aktor, performer i trener techniki improwizacji.

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem na wrzesień i październik dostępnym na stronie teatr-rzeszow.pl

***

OFF RZESZÓW, Scena Fresh, „Loteryjka u Pani Wisławy”, rezydencja artystyczna, TEATR W SIECI/ NATENCZAS oraz warsztaty „SUPERBOHATER – Co by było gdyby…” są częścią projektu Przestrzenie Sztuki organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca pod auspicjami Ministerstwa Kultury i
Dziedzictwa Narodowego.

Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury –
państwowego funduszu celowego oraz Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Scena Wędrowna finansowana jest ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego. Teatr im. Wandy Siemaszkowej jest instytucją artystyczną Województwa Podkarpackiego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne