Inne aktualności
- Bydgoszcz. Musical „Drogi Evanie Hansenie” otworzy festiwalową majówkę w Operze Nova 30.04.2025 12:06
- Słupsk. Pomóż psiakom ze schroniska. Majówka z „Daszeńką” w Teatrze Tęcza 30.04.2025 11:59
- Warszawa. Tennessee Williams wg Michała Borczucha w Nowym Teatrze. Premiera – 6 czerwca 30.04.2025 11:33
- Warszawa. Święto sztuki i ekologii. Czwarte urodziny Teatru Bohema House 30.04.2025 10:59
-
Warszawa. Ogłoszenie listy beneficjentów 5. edycji OFF Polska 30.04.2025 10:34
- Gdańsk. Majówka w Teatrze Wybrzeże 30.04.2025 10:17
- Bytom. Teatr Rozbark zaprasza na „Bachantki” IV roku AST 30.04.2025 10:03
- Poznań. O burzliwym czasie dojrzewania „Czarna owca, biały kruk” w Teatrze Animacji 30.04.2025 09:59
- Kraków. Bezpłatne weekendowe warsztaty dla młodzieży w Centrum Choreograficznym 30.04.2025 09:50
- Słupsk. Wystawa „Bunsch w Tęczy" - do 4 maja w Białym Spichlerzu 30.04.2025 09:15
-
Łódź. Zbliża się 43. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych 30.04.2025 08:25
-
Sopot. Czytanie performatywne fragmentów „Chłopek. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak 30.04.2025 08:25
- Warszawa. 70 lat temu powstała Filmoteka Narodowa 30.04.2025 08:16
-
Warszawa. Startuje XI edycja Konkursu Fotografii Teatralnej 29.04.2025 15:52
„Król i caryca” na podstawie wybranej korespondencji carycy Katarzyny Wielkiej i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz „Zemsta” Aleksandra Fredry to spektakle, na które w środę i czwartek rzeszowską publiczność zaprasza Teatr Klasyki Polskiej.
Przedstawienia odbędą się na scenie Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie. „Obie sztuki to doskonała okazja, by zanurzyć się w klasycznej literaturze i doświadczyć kunsztu aktorskiego w najlepszym wydaniu” – zachęcają organizatorzy.
„Król i caryca” w reżyserii Jerzego Zelnika, który wciela się także w postać ostatniego polskiego króla, powstał na podstawie wyboru korespondencji carycy Katarzyny i króla Stanisława Augusta. W rolę carycy wciela się Halina Rowicka. Jak informują twórcy spektaklu, jest on podróżą do XVIII wieku, gdy losy Polski przeplatają się z burzliwą relacją ostatniego polskiego i Katarzyny Wielkiej, i odsłania kulisy wydarzeń, które doprowadziły do wymazania Rzeczypospolitej z mapy Europy na ponad 120 lat.
Sztuka pokazuje, jak namiętność ustępuje miejsca chłodnej kalkulacji politycznej. To psychologiczny i emocjonalny portret byłych kochanków, którzy „pod płaszczykiem utrzymywanych ciągle siostrzano-braterskich relacji” prowadzą dyplomatyczną wojnę o sprzeczne narodowe dążenia i cele, ale niekiedy jeszcze między wierszami listów wybrzmiewa echo dawnej namiętności.
„To jednak brutalny, niekierujący się żadnym sentymentem polityczny interes jest właściwą treścią tej korespondencji. Dlatego stanowi ona niezwykły materiał dla aktorów. W spektaklu Teatru Klasyki Polskiej wydobędą oni całą złożoność stosunków łączących Stanisława Augusta z Katarzyną II, a układających się w dramatyczny splot tęsknoty, nadziei, strachu, pogardy i chłodnej kalkulacji” – opisują spektakl twórcy.
Drugim spektaklem, na który zaprasza widzów w Rzeszowie Teatr Klasyki Polskiej, jest ponadczasowa i najsłynniejsza komedia Fredry – „Zemsta” w reżyserii Michała Chorosińkiego, która od niemal 200 lat żyje w świadomości wielu pokoleń Polaków i cieszy się niesłabnącym scenicznym powodzeniem. Sztuka opisująca kłótnię o mur bawi kolejne pokolenia, ale też odsłania ludzkie przywary.
Bohaterami są Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek, którzy nie potrafią dojść do porozumienia, prowadzą niekończące się utarczki, każdy chce postawić na swoim, a wokół nich rozgrywa się prawdziwa komedia pomyłek.
„Fredro kreśli świat pełen zawziętości, manipulacji i emocjonalnych rozgrywek, w którym ambicja ściera się z uczuciem, a spór sąsiedzki przeplata się z miłosnymi perypetiami” – opisują twórcy.
W tej inscenizacji Fredrowski humor zderza się z refleksją nad tym, jak łatwo stawiać mury między ludźmi i jak trudno je potem zburzyć.
Sztuka ta ma pewne powiązania z Podkarpaciem. Jej akcja toczy się bowiem nieopodal Krosna, na zamku Kamieniec w Odrzykoniu wniesionym w wianie przez żonę Fredry - Zofię z Jabłonowskich Skarbkową. Fredro odnalazł w zamku dokument opisujący burzliwe spory dwóch zwaśnionych rodów, które w XVII wieku były właścicielami Kamieńca. Owe kłótnie zainspirowały go do napisania „Zemsty”.
Bilety na oba przedstawienia są do nabycia online.
Teatr Klasyki Polskiej studiuje i wystawia najwybitniejsze polskie dramaty oraz adaptacje arcydzieł polskiej literatury dawnej. Jedną z form jego działalności są objazdy po kraju oraz zagraniczne tournée, adresowane przede wszystkim do rozsianej po świecie Polonii. Celem działań instytucji jest integracja wspólnot, wzmacnianie ich tożsamości poprzez przypominanie bogactwa melodii polskiego języka, historii i zwyczajów.