EN

25.10.2023, 09:15 Wersja do druku

Rzeszów. Rusza festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor”

Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski–Kantor”, poświęcony trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu, rozpoczyna się w środę w Rzeszowie. W programie imprezy przewidziano spektakle, spotkania z twórcami, wystawy, prelekcje poświęcone patronującym festiwalowi reformatorom teatru.

Organizowany od 2011 roku festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor” jest to wydarzenie naukowo-artystyczne, w czasie którego, obok spektakli i przedsięwzięć artystycznych odbywają się również spotkania z ludźmi sztuki, zainspirowanymi ideami wielkiej trójki reformatów światowego teatru, pochodzących z Rzeszowa i Podkarpacia: Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora i Józefa Szajny.

Jak mówiła dyr. artystyczna festiwalu Aneta Adamska-Szukała, „nigdzie na świecie nie ma takiego miejsca, gdzie w promieniu 40 kilometrów urodzili się tak niekonwencjonalni i jedyni w swoim rodzaju artyści. Może się tym pochwalić tylko Podkarpacie. Rzeszów, Nienadówka i Wielopole Skrzyńskie to miejsca mitycznego dzieciństwa Józefa Szajny, Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora”.

Festiwal zainauguruje w środę przed południem wydarzenie „Wokół rzeźby Józefa Szajny Drabina do nieba”, upamiętniające tego wyjątkowego artystę urodzonego w Rzeszowie.

Na początek odbędzie się happening artystyczny na terenie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, po którym, na parkingu galerii handlowej przy ul. Krakowskiej nastąpi uroczyste odsłonięcie rzeźby prof. Szajny „Drabina do nieba”, a następnie, ponownie w murach uczelni, prezentacja multimedialna „Dialog z Józefem Szajną” i wspomnienie profesora.

Wśród wydarzeń artystycznych festiwalu, który potrwa do soboty, znalazło się także pięć spektakli. Jednym z nich będzie „Operetka” Witolda Gombrowicza przygotowana przez artystów Teatru Witkacego w Zakopanem.

Widzowie w ciągu kolejnych festiwalowych dni będą mogli zobaczyć jeszcze spektakl „Okruchy” Moniki Wachowicz, który narodził się po spotkaniu artystki z kobietami osadzonymi w areszcie w Katowicach; spektakl Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy „Voyage Immobile”; monodram, którego scenariusz powstał w oparciu o wybrane wiersze Wisławy Szymborskiej „Bomba wybuchnie w barze 13.20”, na który zaprosi Irena Jun.


Na zakończenie festiwalu - spektakl z pogranicza teatru i performansu „Ceremonia”. To autorski projekt aktorek Teatru Przedmieście, współorganizatora festiwalu: Anety Adamskiej-Szukały i Iwony Błądzińskiej.

Oprócz przedstawień w programie festiwalu znalazły jeszcze wykłady i prelekcje poświęcone trzem patronującym wydarzeniu wielkim reformatorom teatru, rzeszowski spacer śladami Jerzego Grotowskiego, który poprowadzi dyrektorka artystyczna festiwalu Aneta Adamska-Szukała, wyjazdy do Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim i do związanej z Jerzym Grotowskim Nienadówki, warsztaty kreatywne, a także wystawy, spotkania z twórcami, projekcja filmu „Ostatnia wieczerza w Wielopolu” oraz spotkanie „Klisze pamięci” z rodziną Tadeusza Kantora: Zdzisławem Kantorem i Małgorzatą Pałką.

Organizatorami festiwalu są: Urząd Miasta Rzeszowa, Teatr Maska i Teatr Przedmieście. 

Źródło:

PAP