EN

30.12.2021, 15:33 Wersja do druku

Rzeszów. Przedpremierowe pokazy 'Okna na parlament"

8 stycznia 2022 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Okno na parlament” w reżyserii Marcina Sławińskiego. Pokazy przedpremierowe popularnej farsy Raya Cooneya, w przekładzie Elżbiety Woźniak, zaplanowano na 30 grudnia oraz 
w sylwestrowy wieczór.
Przedpremierowo nowy tytuł w repertuarze „Siemaszki” będzie można zobaczyć także na początku nowego roku.

fot. mat teatru

Głównym bohaterem „Okna na parlament” jest Richard Willey, człowiek sukcesu, minister 

w rządzie Davida Camerona, który wybiera się na całonocną debatę w Izbie Gmin. To wersja oficjalna, bo w rzeczywistości wynajęty na koszt rządu hotelowy pokój, którego okna wychodzą wprost na brytyjski parlament, ma posłużyć za miłosne gniazdko dla niego oraz atrakcyjnej sekretarki szefa opozycji. Scenariusz upojnej nocy przerywa nagły incydent natury kryminalnej. Zagrożony kompromitacją minister podejmuje karkołomną próbę uratowania sytuacji i uniknięcia skandalu. Jego misterne zabiegi torpeduje plejada przezabawnych bohaterów, od hotelowej obsługi aż po zazdrosnych małżonków. Szalone tempo, barwne postaci i zaskakujące zwroty akcji gwarantują spełnienie oczekiwań fanów tego gatunku.

W spektaklu wystąpi dziesięciu aktorów z zespołu artystycznego Teatru: Robert Chodur (Richard Willey), Karolina Dańczyszyn (Gladys), Anna Demczuk (Pokojówka), Paweł Gładyś (Kelner), Karol Kadłubiec (Ronnie), Marek Kępiński (Kierownik hotelu), Magdalena Kozikowska-Pieńko (Pamela), Mateusz Marczydło (Ciało), Adam Mężyk (George Pigden) oraz Paulina Sobiś (Jane Worthington). Większość z nich miała już wielokrotnie okazję udowodnić na rzeszowskiej scenie swój komediowy talent.

Autor sztuki, Ray Cooney, należy do czołówki najpopularniejszych angielskich pisarzy komediowych. Jego sztuki odniosły sukces nie tylko w rodzimej Anglii, ale również na Brodway’u. Zostały przetłumaczone na dwanaście języków. W Polsce najpopularniejszymi sztukami Cooney’a, prócz „Okna na parlament”, są „Mayday”, „Mayday2”, „Wszystko w rodzinie”, „Kochane pieniążki”.

Reżyser Marcin Sławiński, który w najnowszym spektaklu „Siemaszki” odpowiada także za opracowanie muzyczne, znany jest rzeszowskiej publiczności z realizacji cieszących się ogromną popularnością tytułów „Szalone nożyczki” Paula Portnera i „Kolacja dla głupca” Francisa Vebera. To on w 1993 roku w warszawskim Teatrze Kwadrat po raz pierwszy przeniósł na polską scenę „Okno na parlament”. Polska prapremiera sztuki w gwiazdorskiej obsadzie (wystąpili w niej m.in. Wojciech Pokora, Paweł Wawrzecki, Jerzy Bończak, Małgorzata Foremniak) okazała się wielkim sukcesem, dlatego w latach 90-tych i na początku XXI w. zrealizowano kilkanaście inscenizacji tego tytułu – reżyserowali go m.in. Wojciech Pokora, Tadeusz Kwinta, Paweł Pitera – a sam Sławiński powrócił do niego w roku 2015, wystawiając sztukę w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni,
a następnie w 2020 roku w Teatrze Nowym w Zabrzu. Zrealizowane z zespołem Teatru im. Wandy Siemaszkowej „Okno na parlament” jest piątym w jego karierze.

Za scenografię w sztuce odpowiada Wojciech Stefaniak, również znany w Rzeszowie
z projektów do spektakli komediowych. Kostiumy są dziełem Weroniki Krupy, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Źródło:

Materiał nadesłany