EN

10.06.2024, 14:36 Wersja do druku

Rzeszów. Przedpremierowe pokazy „Miarki za miarkę” w Teatrze Siemaszkowej

Już 14, 15 i 16 czerwca na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie będzie można obejrzeć przedpremierowe pokazy „Miarki za miarkę” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Premiera spektaklu zaplanowana została na 26 października i towarzyszyć będzie 62. Rzeszowskim Spotkaniom Teatralnym – 03. Festiwalowi Arcydzieł. 

mat. teatru

„Miarka za miarkę” to „utwór zbyt tragiczny, żeby być komedią i zbyt ironiczny, żeby być tragedią”. Żywiołowy i frywolny komizm przeplata się w nim z poważną i przenikliwą refleksją nad mrocznymi stronami ludzkiej psychiki. To historia o niebezpieczeństwach nadużywania władzy i sztuczkach, jakimi posługują się ludzie, by zmusić innych do postępowania zgodnie z ich wolą. Szekspir pokazuje, że raz wywalczone prawa nigdy nie są dane na zawsze, a frazesy o porządku i sprawiedliwości często służą za maskę dla realizacji egoistycznych interesów.

„Miarkę za miarkę” w przekładzie Piotra Kamińskiego i Anny Cetery-Włodarczyk wyreżyseruje znany podkarpackiej publiczności z wcześniejszych realizacji („Hedda Gabler”, „Idiota”), laureat Złotego Yoricka na Festiwalu Szekspirowskim – Szymon Kaczmarek. Za dramaturgię spektaklu odpowiada Żelisław Żelisławski, autorką scenografii jest Kaja Migdałek, kostiumami zajęła się Marta Śniosek-Masacz, a muzykę skomponował Kamil Tuszyński. Na scenie zobaczymy Annę Demczuk, Anielę Kowalską, Kaję Kozłowską-Żygadło, Justynę Król, Michała Chołkę, Jakuba Gąsiora, Pawła Gładysia, Mateusza Marczydło, Adama Mężyka, Macieja Karbowskiego, Marka Kępińskiego oraz Roberta Żurka.

Spektakl dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

10.06.2024