EN
26.05.2023, 15:51 Wersja do druku

Rzeszów. Premiera w Masce: „Księga dżungli” wg Rudyarda Kiplinga i wystawa Marty Ożóg - 4 czerwca

Istnieją opowieści i książki, których aktualność nie mija mimo upływu czasu. Należy do nich 130-letnia „Księga dżungli” Rudyarda Kiplinga. Zbiór opowiadań o chłopcu wychowywanym przez dzikie zwierzęta stał się jedną z najpopularniejszych książek dla dzieci i młodzieży w literaturze światowej.

Już wkrótce na scenie Teatru Maska młodzi widzowie będą mogli zobaczyć „Księgę dżungli” w nowej odsłonie. Twórcy spektaklu zadbają o to, aby jej sceniczna adaptacja podkreśliła wieczną aktualność jej przesłania.

Barwną opowieść o Mowglim i jego absolutnie wyjątkowej Rodzinie z dżungli przedstawimy na scenie, wykorzystując niesamowite kostiumy zwierząt, maski i lalki. A tajemniczy czar świata natury podkreśli niezwykła muzyka.

KSIĘGA DŻUNGLI

na podstawie książki Rudyarda Kiplinga

tłumaczenie: Franciszek Mirandola, Józef Birkenmajer
adaptacja: Martyna Lechman
reżyseria: Daria Kopiec
scenografia: Klaudia Laszczyk
 muzyka: Aleksandra Gronowska
choreografia: Magda Fejdasz
przygotowanie wokalne: Gabriela Janusz-Zięba
asystentka reżyserki: Ewa Mrówczyńska

Obsada:
Jadwiga Domka – Matka Wilczyca
Anna Kukułowicz – Pantera Bagheera
Anna Złomańczuk – Wężyca Kaa, Wilk Akela, Szary Brat
Ewa Mrówczyńska – Tygrys Shere Khane, Szary Brat Kamil Dobrowolski – Ojciec Wilk, Sęp Chil
Maciej Owczarek – Szakal Tabaqui, Małpy, Szary Brat
Tomasz Kuliberda – Niedźwiedź Baloo
Michał Kaszak (gościnnie) – Mowgli

premiera: 4 czerwca 2023 r.

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Niezależnie od wieku każdy z nas posiada w sobie energię wewnętrznego dziecka. Dziecka, które chce doświadczać, które chce czuć się przyjęte ze swoją unikatową wrażliwością, dorastać w atmosferze przyjaźni, bezpieczeństwa i bezwarunkowej miłości. Dziecka, które ufa swoim opiekunom, że zadbają o jego dobrostan emocjonalny i że będą dojrzałymi przewodnikami. Niestety wielu dorosłych ma w sobie zranione wewnętrzne dziecko, co sprawia, że nie zawsze umieją oni dostrzec potrzeby najmłodszych.

Spektakl „Księga dżungli” to zaproszenie do świata, w którym reprezentację dorosłych pełnią zwierzęta. Mowgli to jedyny człowiek w tej historii. Poprzez jego doświadczenia widzimy, jak szerokie spektrum emocji musi objąć dziecięca wrażliwość. Chłopiec doświadcza bezwarunkowej miłości, przyjemności bycia częścią plemienia, złości na mało wyrozumiałego nauczyciela, radości w kontakcie z panterą, smutku a nawet wściekłości po odrzuceniu przez wilki, czy strachu przed tygrysem. Emocje, których doświadcza, szczególnie te, które wiążą się z odrzuceniem czy bezradnością, są dla niego bardzo trudne. Jednak dzięki wsparciu dojrzałych dorosłych może rozpoznać to, co się w nim dzieje, a poprzez ich czułą obecność nie czuje się w tych doświadczeniach samotny. Dzięki temu wie, że każde z pojawiających się w jego ciele uczuć jest wskazówką i informacją o tym, czy jest bezpieczny, co się z nim dzieje i czego potrzebuje.

Mowgli, opuszczając dżunglę, wchodzi w świat ludzi wyposażony przez symboliczne zwierzęta mocy wewnętrznym zasobem rozumienia i regulacji swoich emocji. Czy nie jest to najpiękniejszy prezent, jaki dorosły może ofiarować dziecku?

Daria Kopiec (reżyserka spektaklu)

Blaski i cienie. Kolaże

Pamiętacie, jak na początku sezonu artystycznego zaprosiliśmy Was na premierę spektaklu BLASKI I CIENIE? Finiszując przedwakacyjnie, serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy prac, które powstały w związku z tym wyjątkowym przedstawieniem.

Co to za zbiór? Już odpowiadamy…

Podczas każdego z przedstawień BLASKÓW I CIENI na skraju sceny zasiada pewna skromna ognistowłosa osoba, która w ciągu następnej godziny maluje „na żywo” jeden niezwykły obraz.

To MARTA OŻÓG – nasza utalentowana koleżanka, malarka, scenografka, szefowa Maskowej pracowni plastycznej. Tworzone przez Martę „na gorąco” prace są jak ten spektakl – niejednoznaczne, wielobarwne, wesołe, ale niepozbawione nostalgii. Pełne blasków i cieni... Jak nasze życie, którego ważne, a czasem zapomniane kadry niespiesznie wyłania z zakamarków pamięci to przedstawienie.

Postanowiliśmy z pomocą tych oryginalnych plastycznych wizji sprawić, że świat wokół nas stanie się odrobinę piękniejszy i lepszy. Dlatego każdy z obrazów możecie nabyć, a wszystkie pieniądze ze sprzedaży przeznaczymy na wskazany przez Was cel charytatywny związany z czyimś życiem. 

Na wernisaż tej niecodziennej wystawy zatytułowanej „BLASKI I CIENIE. KOLAŻE” zapraszamy Was tuż przed uroczystą premierą KSIĘGI DŻUNGLI – w sobotę 4 czerwca o godz. 16.00 do naszej teatralnej galerii mieszczącej się w głównym foyer.

Zatem nie dajcie się prosić. Wybierajcie, przebierajcie i... pomagajcie! 

Tuż po wernisażu uruchomimy licytację internetową. O szczegółach będziemy Was informować. 

 

*  *  *

Spektakl „Blaski i cienie” w reż. Przemysława Jaszczaka w poetycki sposób ukazuje krąg życia człowieka podzielony na etapy: dzieciństwo, życie nastoletnie, dorosłość, starość. Każdy okres stanowi osobny akt, wewnątrz którego prezentowane są kilkuminutowe etiudy tematycznie związane z danym momentem na osi czasu.

Twórcy pragną ukazać ludzkie życie w możliwie pełnej jego okazałości – zwrócić uwagę na blaski i cienie każdego etapu, definiowane na podstawie doświadczeń i haseł: pierwszy, kolejny, ostatni pocałunek, krok, sukces, praca, upadek, porażka itd.

Teksty uzupełniane są metaforycznymi, plastycznymi obrazami, wykorzystującymi rozwiązania teatru lalek.

Źródło:

Materiał nadesłany