EN

24.10.2020, 11:24 Wersja do druku

Rzeszów. Premiera „Kwiatu paproci” zainauguruje Przestrzenie Sztuki

Premierą spektaklu „Kwiat paproci” w reż. Martyny Łyko w sobotni wieczór w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zostanie oficjalnie zainaugurowana rzeszowska część ogólnopolskiego programu Przestrzenie Sztuki.

mat. teatru

Przestrzenie Sztuki to ogólnopolski, pilotażowy program powołania interdyscyplinarnych centrów kultury. Finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

"Kwiat paproci" jest pierwszym przedstawieniem rzeszowskiego teatru zrealizowanym w ramach tego programu.

Jak mówiła o przedstawieniu jego reżyserka Martyna Łyko "nasz Kwiat paproci to stara słowiańska baśń i współczesna historia ujęta w konwencji realizmu magicznego".

Multimedialne widowisko powstało we współpracy z tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca "Rudki" działającym pod egidą Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie i zrzeszającym młodzież z rzeszowskich szkół średnich.

- Interpretujemy dawne zwyczaje, przyrównując je do naszych, dzisiejszych. Tworząc, wychodzimy od gotowych form, jakimi są: baśń oraz pieśni i tańce pochodzące z repertuaru zespołu ludowego i zastanawiamy się nad formami teatru teraźniejszego jak i przyszłego. Łączymy to co znamy, z tym co w przyszłości będzie wprawiać nas w ruch - mówiła reżyserka.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w ramach Przestrzeni Sztuki planuje zrealizować kilka wydarzeń. Pierwsze pt: "prze_cięcia", podczas którego wysłuchano wierszy związanych z Podkarpaciem i otwarto wystawę, odbyło się w Rzeszowie we wrześniu.

Z kolei w przyszłym tygodniu ma się odbyć VIII Najazd Awangardy na Rzeszów. Jest to spotkanie poetek i poetów z Podkarpacia, które w tym roku będzie realizowane w ramach Przestrzeni Sztuki.

Na drugą połowę listopada przewidziano wydarzenie RZESZÓW OFF, w ramach którego w Rzeszowie zaprezentują się teatry niezależne i stowarzyszenia tworzące tzw. spektakle offowe.

Rzeszowski teatr w ramach programu planuje także m.in. włączyć się w organizowane przez Uniwersytet Rzeszowski obchody 100-lecia urodzin Jerzego Pleśniarowicza, poety, tłumacza literatury białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, słowackiej i czeskiej, reżysera teatralnego i radiowego, kierownika literackiego rzeszowskiej "Siemaszki".

Przewidziano m.in. czytanie performatywne tekstu "Panna Młoda z Wesela" napisanego przez Pleśniarowicza, poświęconego największym rolom Wandy Siemaszkowej.

W ramach Przestrzeni Sztuki swoją działalność ma też rozwijać Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz poszerzyć swoją działalność Scena Wędrowna. Teatr chce także zrealizować z podkarpackimi szkołami drugi etap projektu "TEATR W SIECI/NATENCZAS" polegający na prowadzeniu przez aktorów warsztatów przygotowujących uczniów do wystawienia własnej inscenizacji oraz występu w konkursie recytatorskim.

Przestrzenie Sztuki to rozwijany pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca pilotażowy program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy: ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego i opierających się na istniejących instytucjach kultury.

Idea programu opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Edycja pilotażowa planowana na rok 2020 obejmuje powołanie ośmiu Przestrzeni Sztuki - czterech ogniskujących wokół tańca i czterech, w których wiodący będzie teatr.

Rzeszowski Teatr jest jednym z czterech ośrodków teatralnych w Polsce zaproszonych do udziału w programie. Oprócz niego są to: Centrum Kultury w Lublinie, Lubuski Teatr w Zielonej Górze oraz Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne