EN
02.07.2022, 09:14 Wersja do druku

Rzeszów. „Pradawne drzewo”, ostatnia premiera sezonu w Teatrze Maska

„Pradawne drzewo” to teatralne zaproszenie do poszukiwań Początku i przyjrzenia się bliżej życiun adzwyczajnego drzewa. Spektakl jest inspirowany mitologią słowiańską, która została tu okrojonado podstawowych motywów i znaczeń, tak by dzieci mogły w pełni uczestniczyć w przedstawianej historii. Widzowie są świadkami narodzin nieba, gwiazd, słońca (Swaróg), zjawisk przyrody, takich jak burze i pioruny (Perun) czy wiatr (Strzybóg), śledzą wyznaczanie kierunków świata (Świętowit).

A wszystko to dzieje się wokół prastarego Dębu…

To potężne drzewo znajduje się w centrum naszej opowieści. Podczas spektaklu rozrasta się, ukazując swoje tajemnice i odsłaniając wydarzenia, których było świadkiem. Aktorki są przewodnikami po świecie Natury. Łagodnie, za pomocą gestu, ruchu i śpiewu budują opowieść o początku świata. 

Celem twórców jest zwrócenie uwagi na piękno, ale również i na kruchość przyrody, której naturalne funkcjonowanie jest dziś zagrożone. Dzieci poznają różne gatunki drzew, ich tajemnicze życie i wywodzące się ze słowiańszczyzny zwyczaje z nimi związane. Tradycje i elementy kultury ludowej ukazane są w nowoczesnej odsłonie.

Spektakl korzysta z różnorodnych środków teatru formy.

HONORATA MIERZEJEWSKA-MIKOSZA

Reżyserka i aktorka teatru lalek. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku kierunku aktorskiego i reżyserii oraz Uniwersytetu Warszawskiego – Wiedza o książkach dla dzieci i młodzieży.

Jedna z założycielek Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Poddańczy. Interesuje się teatrem inicjacyjnym. Jako jedna z pierwszych tworzyła w Polsce spektakle dla najnajmłodszych
(„W szufladzie", „Od ucha do ucha", „Pokolorowanki", „Żółtoniebieski").

Reżyserowała m.in. w Babkovym Divadle na Rázcestí w Bańskiej Bystrzycy, Opolskim Teatrze Lalki 
i Aktora w Opolu, Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, Teatrze Pinokio w Łodzi, Teatrze Baj 
w Warszawie i innych teatrach lalek w Polsce. Organizator i opiekun merytoryczny wydarzeń społeczno-kulturalnych w Katowicach „Miasto bez ogródek".

Aktorka Olsztyńskiego Teatru Lalek w Olsztynie.

Od 2019 roku zatrudniona w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Filia 
w Białymstoku – wykładowca na kierunku reżyserii.

W roku 2019 dostała nagrodę „Zasłużona dla Kultury Polskiej" przyznawaną przez Ministra Kultury 
i Dziedzictwa Narodowego.

Zajmuje się szeroko rozumianą edukacją teatralną. Autorka kilkunastu sztuk teatralnych.

Źródło:

Materiał nadesłany