Polskie Radio Rzeszów stworzyło ogólnopolski przegląd, pobudzający do życia trudny, niewdzięczny i rzadko podejmowany przez aktorów gatunek monodramu.
Podczas I Radiowego Festiwalu Teatralnego Monodram w Polskim Radio Rzeszów próbowano poszukiwać nowych i przywrócić właściwe miejsce gotowym małym formom teatralnym (słowo jest w nich kluczem do „Teatru Wyobraźni" - słuchowiska radiowego). Odnajdywać także nowe przestrzenie dla twórców „żywego teatru" w radiu i mediach cyfrowych.
Festiwal Monodram miał charakter konkursu. Grand Prix przypadła Andrzejowi Rogowi, związanemu z Teatrem STU w Krakowie. Za „Kamień na kamieniu", na kanwie powieści Wiesława Myśliwskiego, spektakl barwny, harmonijny i nasycony metafizyką. Artysta, który jest także adaptatorem i reżyserem przedstawienia, skupił się bardzo wyraziście i wrażliwie na tym, co nurtuje - współcześnie - jego pokolenie i ludzi młodych, idąc za słowami Myśliwskiego, że „literatura jest nie tylko szukaniem prawdy o sobie".
Jurorzy: aktorka Ewa Błaszczyk, reżyserzy Grzegorz Kempinsky, Józef Opalski i Henryk Rożen oraz dziennikarz i realizator słuchowisk Andrzej Zajdel, ponadto przyznali: nagrodę pierwszą - Ernestynie Winnickiej za „Balkon Goldy", drugą - Piotrowi Zawadzkiemu za „Audiencję", trzecią - Zuzannie Bernat za „Jordan".
W konkursie także uczestniczyli Magdalena Bochan-Jachimek („Mamy problem. Monodram macierzyński"), Michał Studziński („Iwan Karamazow zwraca bilet"), Dagny Mikos („Dagny. Brecht. Księżniczka żebraków"), Bogusława Schubert („Voyage. Voyage. Cytrynowa podróż"), Daniel Salman („Sonata Kreutzerowska") i Dorota Landowska („Stryjeńska. Let's dance, Zofia!").
Gościnnie: Ewa Błaszczyk z monodramem „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam".
Konkurowało 10 spektakli z 40 zgłoszonych. Wybranych przez dyrektora artystycznego Festiwalu - Cezarego Morawskiego, dyrektor programową Polskiego Radia Rzeszów - Edytę Kluk-Wisz oraz aktorki Małgorzatę Machowską i Jagodę Rall.