EN

12.06.2021, 14:45 Wersja do druku

Rzeszów. Od środy 11. Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada”

"Prawa dziecka–prawa człowieka–prawa zwierząt" – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna, 11. edycja Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada", która rozpocznie się w środę. W ciągu pięciu festiwalowych dni teatry z całej Polski zaprezentują łącznie 11 spektakli konkursowych.

"Po wielu miesiącach izolacji i obcowania z wirtualnymi półśrodkami, wreszcie przyszedł czas na spotkanie. Spotkanie z magią, która tworzy się w scenicznej materii, spotkanie aktorów z widzami, spotkanie grupy odbiorców, połączonych wspólnym teatralnym przeżyciem. Będzie to nie tylko moment doświadczania sztuki, jako takiej, ale też przestrzeń do refleksji nad sprawami fundamentalnymi, które w wybranych festiwalowych propozycjach znalazły żywe, wartościowe ujście" – zauważył Przemysław Jaszczak zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru "Maska" w Rzeszowie, organizatora wydarzenia.

Celem "Maskarady" jest promocja współczesnej dramaturgii i dokonań teatru ożywionej formy, a także przełamanie stereotypowego postrzegania teatru lalkowego, jako teatru dla najmłodszych widzów.

Tegoroczna edycja "Maskarady" skoncentruje się wokół praw dziecka, człowieka i zwierząt.

Jak podkreślił Jaszczak prezentowane spektakle mają w subtelny sposób pogłębiać świadomość małych odbiorców i uwrażliwiać ich na świat, którego są pełnoprawnymi uczestnikami.

"Pragniemy budować poczucie bezpieczeństwa, wspólnoty, tolerancji i szacunku wobec zwierząt" – zaznaczył.

W programie tegorocznej "Maskarady", która potrwa do niedzieli, znalazło się 11 spektakli konkursowych. Po raz pierwszy będą one oceniane w dwóch nurtach: głównym i off. Będą to propozycje dla dzieci i młodzieży, "w których ożywiona forma to główny środek ekspresji, stanowiące przegląd zachodzących w tym gatunku teatru zjawisk i inspirację do poszukiwań przynależnych mu nowych form" – zachęcają organizatorzy.

W nurcie głównym znalazło się osiem spektakli konkursowych, takich jak: "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy" Teatru Andersena z Lublina; "Wielkie gorące szybkie puff", który premierowo pokaże Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic; "Rutka" Teatru Lalek Arlekin z Łodzi; "Mamu-Ty", na który zaprosi Olsztyński Teatr Lalek; "Chłopcy z Placu Broni" w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu; "Czy umiesz gwizdać, Joanno?" Teatru Lalek Guliwer z Warszawy; "Tutu", który zaprezentuje Teatr Lalek Banialuka z Bielska-Białej i "Kosmici" Teatru Miniatura z Gdańska.

W nurcie off widzowie będą mogli obejrzeć trzy propozycje. Będzie to "Bezimienny/Nieznany", który pokaże Grupa Gra/Nice z Łodzi; przedstawienie "Malala. Dziewczyna z kulą w głowie" Teatru Odnaleziony z Jeleniej Góry oraz premiera spektaklu "Ludzie/Psy", na który zaprosi Analog Collective z Warszawy.

W programie imprezy, ale poza konkursem, znajdzie się także premierowe przedstawienie "Brzydkie Kaczątko" w wykonaniu Teatru "Maska" w Rzeszowie.

Oprócz przedstawień w programie "Maskarady" znajdą się także wydarzenia towarzyszące, w tym: spektakle muzyczne, panel dyskusyjny, czytanie performatywne z muzyką na żywo, warsztaty i wystawa studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Organizatorzy zastrzegają, że wszystkie festiwalowe wydarzenia odbywać się będą z zachowaniem zasad sanitarnych, czyli zajęte 50 proc. widowni, zachowanie dystansu społecznego, maseczki w miejscach zamkniętych oraz dezynfekcja.

Festiwal otrzymał dofinansowanie ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

PAP