EN

15.06.2021, 15:37 Wersja do druku

Rzeszów. Finał drugiej odsłony projektu TEATR W SIECI/NATENCZAS

 17 i 18 czerwca odbędzie się finał drugiej odsłony projektu TEATR W SIECI/NATENCZAS dedykowanego szkołom z województwa podkarpackiego. To zwieńczenie warsztatów teatralnych, jakie z uczniami przeprowadzili aktorzy rzeszowskiej sceny. Przez dwa dni na Dużej Scenie Teatru Siemaszkowej w krótkich formach scenicznych zaprezentuje się 137 uczniów z 23 szkół.

Pomysł zorganizowania warsztatów teatralnych w sieci zrodził się ponad rok temu na początku  lockdownu. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie chciał wspomóc nauczycieli
i uczniów, którzy z powodu pandemii zostali zmuszeni do odbywania lekcji i zajęć dodatkowych w formie zdalnej. Pierwsza edycja projektu TEATR W SIECI/NATENCZAS została zrealizowana w ramach programu pn. „Wsparcie szkół i placówek w zajęciach pozalekcyjnych w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19” będącego inicjatywą Samorządu Województwa Podkarpackiego i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Zainteresowanie warsztatami teatralnymi online przerosło najśmielsze oczekiwania Teatru, a w ich przeprowadzenie zaangażował się niemal cały zespół artystyczny. Niestety, ze względu na przedłużającą się trudną sytuację epidemiologiczną, pierwsza edycja warsztatów nie doczekała się finału w realnej rzeczywistości i popisy młodych adeptów sztuki aktorskiej mogliśmy podziwiać jedynie online. Organizatorów i uczestników projektów tym bardziej cieszy fakt, że podczas drugiej edycji aktorzy i uczniowie mogli spotkać się w realnej rzeczywistości, a ich ciężka praca znajdzie swój finał na scenie. Na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej swoje talenty zaprezentują uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Rzeszowa, Przemyśla, Oleszyc, Dachnowa, Ropczyc, Sędziszowa Małopolskiego, Jarosławia, Zarzecza, Chmielnika, Bratkowic, Nowej Sarzyny, Krościenka Wyżnego, Chorzelowa, Tyczyna, Malinia, Giedlarowej, Góry Motycznej 
i Wojtkowej. 

Organizacja drugiej odsłony projektu TEATR W SIECI/NATENCZAS była możliwa dzięki ogólnopolskiemu programowi Przestrzenie Sztuki, którego operatorem jest rzeszowski Teatr. Głównym założeniem programu jest docieranie ze sztuką do jak największej liczby odbiorców. Trudno więc wyobrazić sobie, że mógłby nie objąć swym działaniem szkoły, która kształtuje postawy i osobowość. Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 

Przegląd krótkich, około 15-minutowych, form scenicznych, przygotowanych przez aktorów i uczniów w ciągu kilku tygodni warsztatów, odbędzie się 17 i 18 czerwca na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Każdorazowo rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do około godz. 18:00. Popisy grup uczniowskich każdego dnia oceni Jury, w którego skład wejdą przedstawiciele Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Samorządu Województwa Podkarpackiego i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. 

Występy dzieci i młodzieży podziwiać będą ich koledzy i rodziny. Przewidziano także miejsca dla publiczności z zewnątrz. Bilety w cenie 2 zł można zakupić w Kasach Teatru.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne